Finlandia wstrzymuje szczepienia Moderną. U mężczyzn poniżej 30 lat

Świat
Finlandia wstrzymuje szczepienia Moderną. U mężczyzn poniżej 30 lat
PAP/EPA/DIEGO AZUBEL
Rzecznik Moderny powiedział pod koniec środy, że jest świadomy decyzji organów regulacyjnych.

Finlandia wstrzymała w czwartek podawanie szczepionki Moderna w przypadku mężczyzn do 30 roku życia z powodu doniesień o rzadkim sercowo-naczyniowym efekcie ubocznym. Wcześniej na podobne kroki zdecydowały się Szwecja i Dania - podał "Reuters".

- Badanie skandynawskie z udziałem Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii wykazało, że mężczyźni w wieku poniżej 30 lat, którzy otrzymali Modern Spikevax, mieli nieco wyższe ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego niż inni - powiedział Mika Salminen, dyrektor fińskiego instytutu zdrowia.

 

ZOBACZ: Szwecja wstrzymuje szczepienia Moderną osób poniżej 30 lat

 

Przekazał, że zamiast niej mężczyznom urodzonym w 1991 roku i później, zalecane będzie podawanie preparatu opracowanego przez Pfizer/BioNTech. Wcześniej podobną decyzję podjęły Szwecja i Dania oraz Norwegia, która jednak - w przeciwieństwie do pozostałych krajów skandynawskich - jedynie zaleca wybór szczepionki Comirnaty u młodszych osób.

 

Rzecznik Moderny powiedział pod koniec środy, że jest świadomy decyzji organów regulacyjnych. - Są to zazwyczaj łagodne przypadki, a osoby mają tendencję do powrotu do zdrowia w krótkim czasie po standardowym leczeniu i odpoczynku. Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego jest znacznie zwiększone u osób zarażonych COVID-19, a szczepienie jest najlepszym sposobem ochrony przed tym - powiedział.

Objawy, na jakie warto zwrócić uwagę

W Szwecji od 1 grudnia osobom urodzonym w 1991 roku oraz później podawana będzie szczepionka Pfizera.

 

ZOBACZ: Zanieczyszczone szczepionki Moderny w Japonii. Zadecydował "czynnik ludzki"

 

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella "osoby, które już zostały zaszczepione jedną lub dwiema dawkami nie powinny martwić się, gdyż ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo małe". - Dobrze jednak wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę - podkreślił.

 

Jak dodano, zapalenie mięśnia sercowego najczęściej przechodzi samoistnie, warto jednak skonsultować się z lekarzem. Wśród objawów choroby wymieniono: zmęczenie i duszności, ból ciała i gorączka, nieregularne bicie serca i kołatanie, ból oraz uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

rsr / PAP / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie