Szefowie MSZ Francji i Niemiec wyrazili wsparcie dla Komisji Europejskiej w sporze z Polską

Świat
Szefowie MSZ Francji i Niemiec wyrazili wsparcie dla Komisji Europejskiej w sporze z Polską
Pixabay/USA-Reiseblogger
Zdjęcie ilustracyjne

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian wydali w piątek wieczorem wspólne oświadczenie w sprawie przestrzegania prawa Unii Europejskiej. W oświadczeniu szczególną uwagę zwraca się na Polskę - informują agencja Reuters i dpa.

Jak zaznacza dpa, szefowie dyplomacji Francji i Niemiec wyrazili także w oświadczeniu "wsparcie dla Komisji Europejskiej w sporze z Polską".

"Członkostwo w UE idzie w parze z całkowitą i nieograniczoną przynależnością do wspólnych wartości i zasad" - napisali.

 

ZOBACZ: Didier Reynders o orzeczeniu TK: pierwszy raz mamy do czynienia z wyrokiem przeciw traktatom

 

"Szacunek dla tych zasad i wartości oraz ich przestrzeganie dotyczy każdego państwa członkowskiego, jest bezwarunkowe i oczywiście ma również zastosowanie do Polski, która zajmuje ważne miejsce w UE" - zaznaczono w oświadczeniu.

 

"Oznacza to, że przynależność do UE obliguje prawnie i moralnie do przestrzegania wszystkich unijnych reguł. W tym kontekście ponawiamy nasze wsparcie dla Komisji Europejskiej, aby stała na straży przestrzegania prawa europejskiego" - podkreślili Maas i Le Drian.

Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego

Jak pisze dpa, obaj ministrowie w ten sposób zareagowali na czwartkowy wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

 

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski, uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie