Są pierwsze wnioski o rekompensaty za starty z powodu stanu wyjątkowego

Polska
Są pierwsze wnioski o rekompensaty za starty z powodu stanu wyjątkowego
Straż Graniczna
Roszczenia wahają się miedzy 20 a 300 tysięcy złotych

Pierwszych pięć wniosków o wypłatę rekompensaty za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w obszarze przy granicy z Białorusią wpłynęły do piątku do wojewody podlaskiego - poinformował w piątek PAP Podlaski Urząd Wojewódzki.

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części obu tych województw.

Początkowo stan wyjątkowy był wprowadzony na 30 dni, a potem przedłużony o kolejnych 60.

 

1 października prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o uchwalonej wcześniej w parlamencie ustawie o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy przy granicy. Prezydent podpisał rozporządzenie

 

Pierwsze wnioski, które wpłynęły do wojewody podlaskiego, pochodzą od podmiotów z Białowieży, Kruszynian i Nowosad.

 

- Złożyły je podmioty z branży hotelarskiej, gastronomicznej i turystycznej (m.in. pilot wycieczek, restauracja i hotel). Wysokość rekompensaty jest ustalana przez Podlaski Urząd Wojewódzki na podstawie dokumentów potwierdzających informacje o średnim miesięcznym przychodzie w okresie obejmującym czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r., które przedstawia wnioskodawca. Średnie przychody w do tej pory złożonych wnioskach wahają się od 20 tys. zł do ponad 300 tys. zł" - poinformowała Kamila Ausztol z biura prasowego wojewody podlaskiego.

Kto może się starać o rekompensatę? 

O rekompensatę mogą się starać przedsiębiorcy i rolnicy prowadzący usługi hotelarskie, podmioty działające w gastronomii, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek lub przewodnicy turystyki oraz firmy, które wypożyczają lub dzierżawią sprzęt turystyczny i rekreacyjny.

 

Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy. Szef MSWiA Mariusz Kamiński: znaleźliśmy numer do terrorysty w telefonie migranta

 

Od decyzji wojewody nie przysługuje odwołanie. Wojewoda ma obowiązek wydawać decyzję niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. Rekompensata nie podlega opodatkowaniu

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie