WOT. Patrole konne na granicy z Białorusią

Polska
WOT. Patrole konne na granicy z Białorusią
Terytorialsi
Żołnierze WOT wspierają SG

Do zabezpieczenia wschodniej kraju granicy skierowano w piątek patrole konne - poinformowały Wojska Obrony Terytorialnej. Jak podkreślono, dzięki świetnej mobilności i szybkości przemieszczania są one szczególnie przydatne w trudnych warunkach terenowych, jakie występują na granicy z Białorusią.

Patrole wysłano na granicę w ramach operacji "Silne Wsparcie", którą rozpoczęto w związku z wprowadzeniem na obszarze przygranicznym z Białorusią stanu wyjątkowego. Zadaniem żołnierzy WOT jest patrolowanie miejscowości objętych stanem wyjątkowym i wspieranie mieszkańców tych terenów, a także informowanie, co zrobić w sytuacji zagrożenia.

Połączenie biologii i technologii

W informacji prasowej WOT przekazano, że w piątek do zabezpieczenia wschodniej granicy kraju skierowano patrole konne. "Te działania to operacjonalizowanie idei wykorzystania biologii i technologiiw służbie" - czytamy. Wojska Obrony Terytorialnej podkreślają, że patrole konne są szczególnie przydatne w trudnych warunkach terenowych, jakie występują na granicy z Białorusią.

 

- Doskonała mobilność w trudnym terenie, szybkość przemieszczania, możliwość juczenia i transportu dodatkowego wyposażenia, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie – to zestaw cech, które zadecydowały o skierowaniu patroli konnych WOT na wsparcie Straży Granicznej w zabezpieczeniu granicy z Białorusią - wymienia WOT.

 

ZOBACZ: Ćwiczenia żołnierzy i WOT na wschodzie Polski. "Podtrzymywanie zdolności bojowych jest kluczowe"

Żołnierze WOT będą wspierać Straż Graniczną

- Patrole konne to kolejny obszar działania w ramach operacji pk. +Silne Wsparcie+, jaką od przeszło miesiąca prowadzą Wojska Obrony Terytorialnej. Dzięki wykorzystaniu koni żołnierze WOT jeszcze bardziej efektywnie będą mogli wspierać działania funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy z Białorusią" - podkreślono.

 

Stan wyjątkowy w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje od 2 września w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W zeszły czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie