Prezydent Andrzej Duda otrzymał klucz do miasta Pafos na Cyprze

Świat
Prezydent Andrzej Duda otrzymał klucz do miasta Pafos na Cyprze
KRRP/Grzegorz Jakubowski
Andrzej Duda otrzymał w piątek klucz do miasta Pafos

Prezydent Andrzej Duda otrzymał w piątek klucz do cypryjskiego miasta Pafos. "Przyjmuję te klucze z wdzięcznością i pokorą wobec wielkiej historii Pafos, które jest kolebką cywilizacji europejskiej" – podkreślił prezydent.

Podczas uroczystości wręczenia prezydentowi Dudzie złotego klucza do miasta burmistrz Phedonas Phedonos wskazywał, że Polacy od wielu lat prowadzą misję archeologiczną na Pafos.

 

- To niezwykle ważne wsparcie, które jest dowodem na wrażliwość Polaków; to łączy nasze dwie społeczności – mówił.

 

Wskazywał, że działalność archeologiczna Polaków na Cyprze to "niezwykle ważny wkład kulturowy ze strony dużego kraju środkowoeuropejskiego na rzecz małego kraju śródziemnomorskiego".

"Złoty klucz to symbol wielkiej przyjaźni"

- Złoty klucz do miasta Pafos to rodzaj podziękowania za to, że odwiedza Pan nasze miasto. Jest to również wyraz tego, że zarówno Polska jak i Republika Cypryjska wierzą i podążają drogą tych samych wartości jako równoprawni członkowie UE – powiedział burmistrz miasta.

 

Prezydent Duda podkreślił, że złoty klucz do miasta to niezwykłe wyróżnienie i przyjmuje go jako znak wielkiej przyjaźni i wielkiego otwarcia ze strony Pafos i jego mieszkańców wobec Polaków i wobec polskości.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: Ameryka i Europa muszą działać razem

 

- Pochylam głowę z pokorą nad kluczami do Pafos, które jest kolebką cywilizacji europejskiej. To właśnie dlatego polska misja archeologiczna od 1965 r. stale tutaj jest. Właśnie dlatego, że Pafos i to, co jest w Pafos, co można odkryć w Pafos jest absolutnie niezwykłe, niepowtarzalne. Jestem ogromnie dumny z tego, że do odsłaniania tych fundamentów cywilizacji europejskiej i kultury, która tutaj się rodziła przyczyniają się ręce i umysły polskich naukowców – mówił Duda.

Polscy archeolodzy na Cyprze

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził też punkt archeologiczny w Pafos, w miejscu prac prowadzonych przez zespół polskich archeologów pod kierownictwem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda: elektrownie atomowe będą nam potrzebne

 

Polscy archeolodzy pojawili się na Cyprze za sprawą prof. Kazimierza Michałowskiego ponad pół wieku temu. Od 1965 r. ekspedycja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW pracuje w Nea Pafos, jednej ze starożytnych stolic wyspy. Między innymi to jej odkrycia, wśród których są dzieła sztuki mozaikarskiej i rzeźbiarskiej, sprawiły, że Nea Pafos trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odkrycia te nie tylko wniosły wiele do wiedzy na temat antycznej kultury, sztuki i historii Cypru i całego świata śródziemnomorskiego, ale także przyczyniły się do rozwoju miasta, jako jednej z największych atrakcji turystycznych Cypru.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie