Francja. "Czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad europejskim i przeciwstawić się KE"

Świat
Francja. "Czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad europejskim i przeciwstawić się KE"
Facebook/Eric Zemmour
Francuski kandydat na prezydenta: "Czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad europejskim i przeciwstawić się KE"

Czas przywrócić prawu francuskiemu prymat nad prawem europejskim i przeciwstawić się Komisji Europejskiej w jej próbach wpływania na porządek prawny innych krajów – oświadczył w piątek prawicowy publicysta i prawdopodobny kandydat w wyborach prezydenckich we Francji Eric Zemmour.

Skomentował w ten sposób czwartkowe orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

 

- Wczoraj polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilka artykułów traktatów UE są niezgodne z Konstytucją RP. Trybunał stwierdził, że instytucje europejskie prowadzą działania wykraczające poza zakres ich kompetencji. Stwierdził, że polskie prawo konstytucyjne jest nadrzędne w stosunku do prawa europejskiego – napisał Zemmour w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

 

ZOBACZ: "Trybunał Konstytucyjny nie wyklucza usunięcia orzeczeń TSUE z polskiego porządku prawnego"

 

Publicysta podkreślił w nim, że kraj członkowski UE ma prawo decydować o ustawodawstwie, które go dotyczy. Przywołał też stanowisko KE, która przekazała, że rozważa zablokowanie funduszy UE dla Polski przewidzianych w Funduszu Odbudowy.

 

- Te groźby stanowią poważny atak na wolność polityczną w tym kraju. Stawiając polską konstytucję ponad prawem europejskim, polski Trybunał Konstytucyjny korzysta jedynie z przysługujących mu uprawnień. Stosuje jedynie swoją prerogatywę do decydowania o tym, które ustawy mają zastosowanie w Polsce, a które nie – podkreślił.

"Celem krytyki KE są zawsze te same państwa"

Zemmour stwierdził również, że celem krytyki KE są zawsze te same państwa, które są "oceniane pod względem ideologicznym" oraz "szantażowane (...) stawką jest suwerenność narodów europejskich" – dodał Zemmour.

 

- Wspieram polski naród i rząd w ich utrzymywaniu autonomii oraz porządku prawnego – podkreślił publicysta. Jak ocenia, Francja powinna przeciwstawić się próbom narzucenia jej obcej polityki i ideologii.

 

ZOBACZ: Szefowa Komisji Europejskiej: jestem głęboko zaniepokojona orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego

 

Zemmour nie ogłosił dotąd oficjalnie swojej kandydatury w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji, prowadzi jednak kampanię wyborczą, występuje w debatach telewizyjnych, a jego notowania w sondażach szybko rosły w ostatnich tygodniach.

 

Według opublikowanego w środę badania Harris Interactive Zemmour może wejść do drugiej tury wyborów prezydenckich wraz z urzędującym szefem państwa Emanuelem Macronem, ostatecznie jednak wygrały Macron, uzyskując 55 proc. głosów. To także pierwsze badanie opinii publicznej, w którym Zemmour pokonuje kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen.

 

Wybory prezydenckie we Francji zaplanowane są na kwiecień 2022 r.

 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie