Zgromadzenie Parlamentarne RE wzywa do pomocy Polsce. "Napływ migrantów stwarza poważne wyzwania"

Świat
Zgromadzenie Parlamentarne RE wzywa do pomocy Polsce. "Napływ migrantów stwarza poważne wyzwania"
wikimedia/Adrian Grycuk
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest zaniepokojone rozwijającą się sytuacją.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w rezolucji dotyczącej kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy UE apeluje do Białorusi o zaprzestanie instrumentalnego traktowania migrantów, a pozostałe kraje Europy wzywa do pomocy Polsce, Litwie i Łotwie.

"Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy jest zaniepokojone rozwijającą się sytuacją (związaną z) atakami hybrydowymi władz Białorusi, których efektem jest wzrastająca presja migracyjna i azylowa na granicy Białorusi z Łotwą, Litwą i Polską" - czytamy w uchwalonym w czwartek dokumencie.

 

ZOBACZ: Zdjęcie dzieci imigrantów. Minister Paweł Soloch odrzucił je na podłogę w Sejmie

 

ZPRE krytykuje "wszelką formę instrumentalizacji do celów politycznych migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl" przez władze któregokolwiek kraju.

 

Przypomina również o zobowiązaniu państw członkowskich do przestrzegania praw człowieka i zasad humanitarnych oraz regulacji dotyczących praw uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

Apel o pomoc finansową

W rezolucji podkreślono, że napływ migrantów stwarza poważne wyzwania dla władz Polski, Litwy i Łotwy. Zaapelowano do państw członkowskich o udzielenie pilnej pomocy finansowej i technicznej tym krajom, by były w stanie zapewnić niezbędną opiekę migrantom i uchodźcom.

 

ZOBACZ: Stan wyjątkowy. Szef MSWiA Mariusz Kamiński: znaleźliśmy numer do terrorysty w telefonie migranta

 

Władze Białorusi wezwano do zaprzestania instrumentalnego wykorzystywania migrantów i osób poszukujących ochrony międzynarodowej oraz odpowiedniego traktowania tych ludzi na terenie Białorusi. Podkreślono też konieczność współpracy Białorusi z jej sąsiadami z UE w celu rozwiązania obecnych problemów z nielegalnymi przekroczeniami granicy między tymi państwami.

 

ZPRE zaapelowało do władz Polski, Litwy i Łotwy o zapewnienie dostępu do procedur azylowych wszystkim ubiegającym się o nie osobom oraz powstrzymanie się od skrytykowanych w rezolucji praktyk wypychania migrantów z powrotem na teren Białorusi.

"Nowe płoty w Europie"

Zaznaczono, że te kraje powinny zapewnić odpowiednie przyjęcie i zakwaterowanie osobom poszukującym ochrony międzynarodowej i tylko w ostateczności zamykać je w zamkniętych ośrodkach. Podkreślono, że Polska, Litwa i Łotwa szczególną opieką powinny otoczyć najbardziej narażonych migrantów, w tym niepełnoletnich bez opieki dorosłych, ofiary tortur i przemocy seksualnej.

 

"Zgromadzenie jest bardzo zaniepokojone tym, że sytuacja na wschodniej granicy UE wywoła nową falę wymierzonej w migrantów retoryki, która doprowadzi do tego, że państwa będą musiały budować nowe płoty w Europie, by zabezpieczyć się przed instrumentalnym wykorzystywaniem do celów politycznych kwestii migrantów, uchodźców i osób poszukujących azylu przez sąsiedni autorytarny reżim" - głosi rezolucja ZPRE.

 

Zgromadzenie zaproponowało również utworzenie w ramach Rady Europy stałej grupy, która monitorowałaby stan przestrzegania praw człowieka na Białorusi, w tym sytuację migrantów i osób poszukujących ochrony międzynarodowej

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie