Białoruś. Wiceszef MSW: pod pozorem zawracania migrantów trafiają do nas terroryści

Świat
Białoruś. Wiceszef MSW: pod pozorem zawracania migrantów trafiają do nas terroryści
Twitter/Straż Graniczna
Straż graniczna. Zdjęcie ilustracyjne

Zawracani na Białoruś migranci to potencjalni terroryści i ekstremiści, za którymi stoją zachodnie służby specjalne – oświadczył w niedzielę wieczorem w telewizji państwowej białoruski wiceminister spraw wewnętrznych Mikałaj Karpiankou. Jest on objęty zachodnimi sankcjami.

- W całej Europie Zachodniej są zbierani i członkowie IS (Państwa Islamskiego) i ci, którzy siedzieli tam w aresztach, w celu destabilizacji sytuacji na Białorusi - oświadczył Karpiankou, który jest też dowódcą białoruskich wojsk wewnętrznych.

 

ZOBACZ: Wąsik o sytuacji na granicy: krew tych ludzi spada tylko na Aleksandra Łukaszenkę

 

Według niego stoją za tym "służby specjalne". - I oni, niby zawracając nielegalnych migrantów, przerzucają nam tutaj terrorystów i ekstremistów – przytacza wypowiedź Karpiankoua agencja Interfax-Zapad.

"Służby zachodnie mogą dopuścić się prowokacji"

Wskazał on również, że białoruskim pogranicznikom pomagają wojska wewnętrzne, "żeby nie dopuścić do prowokacji, których mogą się dopuścić, powiedzmy, służby zachodnie z naszego terytorium wobec Litwy, Łotwy, Polski". Jego zdaniem mogłoby bowiem dojść do "wielopiętrowych kombinacji”.

 

Karpiankou powiedział jednak, że "Bóg jest z Białorusinami", a białoruscy funkcjonariusze "dzielą się z migrantami swoim jedzeniem i przynoszą im drewno na opał".

 

ZOBACZ: Białoruś. "Zamierzał zabić deputowanego". KGB informuje o zatrzymaniu mężczyzny

 

Od wiosny liczba nielegalnych migrantów, którzy trafiają do państw UE z terytorium Białorusi gwałtownie wzrosła. Według UE jest to efekt celowych działań białoruskich władz, które ułatwiają migrantom z Iraku i innych krajów przyjazd na Białoruś, a następnie przechodzenie przez granicę w miejscach, gdzie jest to niedozwolone. Tylko w sierpniu granicę z Polską próbowało nielegalnie przekroczyć blisko 2 tys. osób.

Narracja w mediach państwowych

Władze Białorusi odrzucają oskarżenia, a w mediach państwowych konsekwentnie budowana jest narracja, według której to państwa sąsiednie, Polska, Litwa i Łotwa, działają niezgodnie z prawem, łamiąc prawa migrantów.

 

ZOBACZ: Granica polsko-niemiecka. Zapełnia się ośrodek przejściowy dla imigrantów

 

Nielegalnych migrantów można tymczasem zobaczyć na ulicach białoruskich miast. W piątek wieczorem w Mińsku kilkuosobowe grupy, głównie mężczyzn, gromadziły się m.in. w centrum miasta, skąd potem zabierano te osoby taksówkami lub mikrobusami.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie