Przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy. Sprawą we wtorek zajmie się rząd

Polska
Przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy. Sprawą we wtorek zajmie się rząd
Polsat News
Budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej

Prezydent Andrzej Duda jest w kontakcie z premierem i odpowiednimi ministrami w sprawie ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że sprawą we wtorek zajmie się rząd.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w poniedziałek, że rząd we wtorek zajmie się kwestią przedłużenia stanu wyjątkowego. Dodał, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadal poważna i wymaga szczególnych działań. Wcześniej w poniedziałek podczas konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

 

 

Spychalski powiedział, że w tej sprawie prezydent jest w stałym, bezpośrednim kontakcie zarówno z premierem, jak i odpowiednimi ministrami.

 

- Temat był wielokrotnie przedmiotem rozmów prezydenta. Prezydent także publicznie wypowiadał się w kwestii ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego, mówiąc, że jeśli będzie taka potrzeba, to władze Rzeczpospolitej będą odpowiednie decyzje w tym zakresie podejmowały - mówił rzecznik prezydenta. - Poczekajmy na wniosek ze strony rządu - dodał.

 

Podkreślił, że prezydent jest przygotowany na tę ewentualność.

Przedłużenie stanu wyjątkowego nie dłużej niż na 60 dni

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego obowiązuje od 2 września. Objęte są nim 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim). Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

 

ZOBACZ: Oficjalne zakończenie manewrów Zapad-2021 w piątek. Rosyjscy wojskowi zaczynają opuszczać Białoruś

 

Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.

 

Zgodnie z konstytucją, w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie