Oficjalne zakończenie manewrów Zapad-2021 w piątek. Rosyjscy wojskowi zaczynają opuszczać Białoruś

Świat
Oficjalne zakończenie manewrów Zapad-2021 w piątek. Rosyjscy wojskowi zaczynają opuszczać Białoruś
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT
Manewry Zapad-2021

Oficjalne zakończenie manewrów Zapad-2021 na Białorusi odbędzie się 17 września – poinformowało ministerstwo obrony. Moskwa podała w czwartek, że jej wojska „rozpoczęły powrót (z Białorusi) do miejsc stałego stacjonowania”.

W uroczystym zakończeniu manewrów mają wziąć udział białoruski minister obrony Wiktar Chrenin i wiceszef rosyjskiego sztabu generalnego Siergiej Istrakow, a także przedstawiciel sił zbrojnych Kazachstanu.

 

ZOBACZ: Zapad-2021. Rosja. Armia wypróbowała roboty bojowe Platforma-M w obwodzie kaliningradzkim

 

Podczas oficjalnego zakończenia ma się odbyć przejazd sprzętu wojskowego, który brał udział w ćwiczeniu, w tym czołgów, wozów bojowych, systemów artyleryjskich i rakietowych. Będą obecne również samoloty bojowe: transportowce, śmigłowce i myśliwce.

 

Ministerstwo obrony w Moskwie poinformowało z kolei, że rosyjscy uczestnicy manewrów na Białorusi rozpoczęli powrót do miejsc stałego stacjonowania.

Do baz powrócą samoloty i śmigłowce

Jak podano, część sił rosyjskich, w tym oddziały armii pancernej i wojsk desantowych już odbywają „przemarsze” do stacji kolejowych i na lotniska.

 

- Pierwsze składy już ruszyły. W trakcie dalszego przemieszczenia wojskowi i oddziały wykonają kombinowane przemarsze, pokonując przy tym odległość od 800 do 1200 km. Po drodze będą ćwiczyć prowadzenie obrony przeciwlotniczej, walki z grupami dywersyjno-zwiadowczymi umownego przeciwnika – podano.

 

W "najbliższym czasie" do swoich stałych baz mają powrócić także samoloty i śmigłowce.

 

ZOBACZ: Rozpoczynają się manewry Zapad-2021. Rosja przetestuje nowe uzbrojenie

 

Aktywna faza manewrów strategicznych Białorusi i Rosji odbywała się, jak informowano, w dniach 10-16 września.

 

Według informacji rosyjskiego resortu obrony w manewrach uczestniczyło do 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych było 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

 

W białoruskiej części ćwiczenia w sumie brało udział 12,8 tys. wojskowych, w tym 2,5 tys. Rosjan. Uczestniczyło w nim także 50 żołnierzy z Kazachstanu.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie