Granica z Białorusią. Straż Graniczna informuje o śmierci imigranta

Polska
Granica z Białorusią. Straż Graniczna informuje o śmierci imigranta
Polsat News
Granica polsko-białoruska

Minionej nocy w odległości 500m od linii granicy z Białorusią zatrzymano grupę imigrantów, obywateli Iraku. Jeden z mężczyzn, pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia, zmarł (prawdopodobnie na zawał serca) - poinformowała w piątek na Twitterze Straż Graniczna. Prokuratura Rejonowa w Sokółce wszczęła śledztwo.

Jak informuje Straż Graniczna minionej nocy w odległości około pół kilometra od granicy z Białorusią zatrzymano grupę imigrantów, obywateli Iraku.

 

"Jeden z mężczyzn pomimo reanimacji prowadzonej przez patrol oraz zespół karetki pogotowia zmarł (prawdopodobnie na zawał serca)" - przekazała Straż Graniczna.

"Kolejny z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 jest w szpitalu" - dodała.

 

Wiadomość tę potwierdziła rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

 

- Patrol mieszany - funkcjonariusz Straży Granicznej i żołnierz około pól kilometra od granicy polsko-białoruskiej znalazł grupę kilku osób. W stosunku do jednego z nich podjęto reanimację, która trwała 30 minut. Na miejsce wezwano karetkę. Niestety pomimo reanimacji mężczyzna zmarł - przekazała Michalska.

 

Sytuacja miała miejsce na terenie województwa podlaskiego w okolicy miejscowości Nowy Dwór, gdzie znajduje się placówka Straży Granicznej.

 

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń poinformował o rozpoczęciu śledztwa. - Śledztwo wszczęła i czynności prowadzi Prokuratura Rejonowa w Sokółce. Ewentualne dalsze rozstrzygnięcia będą uzależnione od ustaleń w sprawie - przekazał Sawoń.

Kolejna śmierć na granicy

To kolejny taki przypadek przy granicy z Białorusią. W niedzielę po polskiej stronie znaleziono zwłoki trzech migrantów, a z tego, co wiadomo polskiej SG, po stronie białoruskiej znaleziono zwłoki jednej osoby - kobiety. Trzy przypadki zgonów osób, które nielegalnie przekroczyły granice, odnotowano koło Gib na Suwalszczyźnie oraz w powiatach: białostockim niedaleko Gródka (obszar działania placówki SG w Bobrownikach) i sokólskim (obszar działania placówki SG w Kuźnicy) - wynika z ustaleń PAP m.in. w policji i SG. Dochodzenie w sprawie śmierci prowadzi Prokuratura Okręgowa w Suwałkach.

 

W poniedziałek poinformowano o przeprowadzonej sekcji zwłok trzech mężczyzn. "Na tym etapie biegli jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci wskazali wychłodzenie. Zastrzegli jednak, że jednoznaczne określenie przyczyny śmierci będzie możliwe po przeprowadzeniu badań dodatkowych, w tym toksykologicznych" - podała prokuratura.

Stan wyjątkowy

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

 

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową".

"Wszystkim staramy się pomagać"

"Wszystkim nielegalnym migrantom, którzy przekroczyli granicę z Polską i zostali w porę znalezieni, staramy się pomagać i ratować ich życie i zdrowie. Chcemy, żeby każdy był potraktowany godnie" - napisał szef rządu na Facebooku.

 

"Jesteśmy wyczuleni na ludzką krzywdę i tam, gdzie tylko możemy, leczymy w naszych szpitalach i pomagamy wszystkim potrzebującym poprzez zapewnienie odpowiednich środków bytowych" - zaznaczył Morawiecki.

 

Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. W czwartek służby odnotowały 271 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - przekazała w piątek Straż Graniczna. Zatrzymano trzech obywateli Iraku oraz pięć osób za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie