Hiszpania. La Palma wciąż zalewana przez lawę. "Może się wydobywać miesiącami"

Świat
Hiszpania. La Palma wciąż zalewana przez lawę. "Może się wydobywać miesiącami"
Reuters
Obszary zagrożone zostały ewakuowane

Lawa z wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich wciąż się wydobywa. Budzi to niepokój mieszkańców oraz obserwatorów obawiających się, że lawa zaleje jeszcze większe obszary i spowoduje kolejne zniszczenia. Potoki lekko zwolniły, ale zdaniem ekspertów, lawa z Cumbre Vieja może wydobywać się przez tygodnie lub miesiące.

Z informacji hiszpańskiej Obrony Cywilnej wynika, że lawa zalała do piątku rano ponad 240 hektarów, z czego większość to tereny uprawne.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Wyspa La Palma. Ludzie uciekają z domów przed lawą wulkaniczną

 

W piątek władze La Palmy oraz stowarzyszenia rolników potwierdziły, że z powodu lawy, a także popiołów i dymu ogromne połacie terenów uprawnych nie nadają się już do użytku.

 

Straty są głównie u plantatorów bananów, winogron i kukurydzy. Liczni przedsiębiorcy rolni ogłosili, że wstrzymali w ostatnich godzinach uprawę w związku z nadejściem lawy.

 

ZOBACZ: Lawa wulkaniczna spadła na łódź z turystami na Hawajach. Co najmniej 23 osoby zostały ranne

 

Wulkanolodzy wskazują, że nasilona aktywność Cumbre Vieja w piątek rano grozi większymi spustoszeniami dla gospodarki La Palmy. Przestrzegają, że sytuacja stanie się tragiczna, jeśli na wyspę spadnie kwaśny deszcz.

 

Do piątkowego popołudnia wybuch Cumbre Vieja spowodował zniszczenie blisko 400 budynków na La Palmie oraz doprowadził do ewakuacji ponad 6 tys. osób. Lokalne władze oceniają, że już w pierwszych 24 godzinach od wybuchu wulkanu straty dla regionu przekroczyły 400 mln euro.

Szybkość przemieszczania się lawy

Szybkość z jaką przemieszcza się lawa w ostatnim czasie zmniejszyła się. Jedna rzeka lawy o szerokości ok. 600 metrów przemieszcza się z prędkością do czterech metrów na godzinę po tym, jak dopłynęła do równiny. To znaczna zmiana. Tuż po erupcji potok przemieszczał się z prędkością 700 metrów na godzinę.


- Drugi ze strumieni lawy praktycznie się zatrzymał - powiedział szef National Geographic Institute na Wyspach Kanaryjskich, María Jose Blanco.

 

Zdaniem urzędników lawa ​​nie dotrze do Oceanu Atlantyckiego przed weekendem. Naukowcy oceniają, że może nigdy do niego nie dotrzeć. Blanco przekazał, że "aktywność sejsmiczna na wyspie La Palma jest teraz niska". Do tej pory z wulkanu wydostało się 26 milionów metrów sześciennych lawy.

"Nie możemy zabrać ponad 30 lat w pięć minut"

W wielu miejscach lawa stygnie i zamienia się w skałę. Wysokość wylewów dochodzi do 15 metrów. Obecnie zalanych jest 166 hektarów. Zniszczonych jest około 350 domów. Naukowcy twierdzą, że lawa może wypływać tygodniami lub miesiącami.

 

ZOBACZ: Hiszpania. Wyspa La Palma. Ludzie uciekają z domów przed lawą wulkaniczną

 

Obszary zagrożone zostały ewakuowane. Mieszkańcy nie mogą wrócić do swoich domów. - Mamy dwa domy w Las Manchas blisko cmentarza i nie wiemy, czy są dotknięte erupcją, czy jeszcze nie. Nie wiemy. Chcieliśmy tylko sprawdzić, ale słyszeliśmy od policji, że to niemożliwe, bo wszystko tu jest pozamykane - opowiadał Klaus, mieszkający na La Palmie od 9 lat. 

 

- Zobaczymy, czy pozwolą nam przejść, chcemy zabrać dokumenty i inne rzeczy, bo całe nasze życie jest tam w tym domu i nie możemy zabrać ponad 30 lat w pięć minut - mówił Enrique, właściciel ewakuowanego domu. 

Zawieszono ruch lotniczy

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

W piątek kilka linii lotniczych, m.in. Iberia potwierdziły, że wstrzymują loty na oraz z La Palmy.

 

ZOBACZ: La Palma. Pierwszy wybuch wulkanu od 50 lat. Dziesiątki domów zniszczonych


Późnym popołudniem w piątek służby kanaryjskie nakazały ewakuację kolejnych miejscowości w gminie El Paso z powodu zbliżania się w ich kierunku lawy wulkanicznej: Tajuya, Tacande de Abajo oraz Tacande de Arriba.

Wcześniej z okolic wulkanu Cumbre Vieja ewakuowano około 6000 osób.

 

ZOBACZ: Gwatemala. Wybuchł wulkan Fuego


W wieczornym komunikacie Kanaryjski Instytut Wulkanologii (Involcan) podał, że ewakuacja wynika m.in. z pojawienia się nowego otworu, przez który wydobywa się magma z Cumbre Vieja.

Dotychczas lawa zajęła około 240 hektarów na La Palmie, a także zniszczyła 420 budynków. Z powodu erupcji wulkanu nieprzejezdnych jest ponad 15 km dróg na tej kanaryjskiej wyspie.

 

laf/aml/Reuters/AP/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie