Gwatemala. Wybuchł wulkan Fuego

Świat
Gwatemala. Wybuchł wulkan Fuego
Twitter/ Volcano Time-Lapse
Erupcja wulkanu Fuego

W czwartek na przedmieściach stolicy Gwatemali wybuchł wulkan Fuego, jeden z kilku czynnych w tym kraju Ameryki Środkowej. Do jego erupcji doszło wcześniej w lutym 2021 r.

W komunikacie przekazanym mediom przez rząd Gwatemali podano, że Fuego powrócił do swojej aktywności w czwartek o godzinie 7:35.

Na stronie rządu Gwatemali zaprezentowano zdjęcia z wybuchu wulkanu i poinformowano o pojawieniu się tzw. lawiny piroklastycznej, czyli mieszaniny gorących gazów wulkanicznych oraz popiołów i okruchów skalnych w promieniu do 4 km.

 

ZOBACZ: Wyspy Kanaryjskie. Wybuch wulkanu w Cumbre Vieja. Wojsko ewakuuje mieszkańców

Sprecyzowano, że lawinie piroklastycznej towarzyszy wyciek lawy, a w najbliższych godzinach należy oczekiwać opadu popiołów na zachód i południowy zachód od wulkanu, którego szczyt usytuowany jest na wysokości 3763 m n.p.m.

 

 

Najbardziej aktywny wulkan w Ameryce Środkowej

Wulkan, położony ponad 50 km na południowy zachód od Gwatemali, stolicy kraju o tej samej nazwie, należy do najbardziej aktywnych w Ameryce Środkowej. Do jego ostatniej erupcji doszło w lutym 2021 r.

Fuego stanowi część kompleksu wulkanicznego o nazwie La Horqueta. Sąsiaduje z wysokim na 3976 m wulkanem Acatenango.

 

ZOBACZ: Wyspy Kanaryjskie. Wybuch wulkanu w Cumbre Vieja. Wojsko ewakuuje mieszkańców

Wybuch wulkanu Fuego to drugie w ciągu ostatnich 24 godzin zdarzenie o charakterze sejsmicznym w tej części Ameryki Środkowej. W środę w Gwatemali odczuwalne było trzęsienie ziemi o sile 6,5 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się na Oceanie Spokojnym na wysokości południowo-zachodniego wybrzeża Nikaragui.

 

Z kolei w miejscowości Todoque na wyspie La Palma (Wyspy Kanaryjskie) w niedzielę wybuchł wulkan Cumbre Vieja.

ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie