Wyspy Kanaryjskie. Wybuchł wulkan na wyspie La Palma

Świat
Wyspy Kanaryjskie. Wybuchł wulkan na wyspie La Palma
PAP/EPA/Miguel Calero
Dym po erupcji wulkanu na grzbiecie Cumbre Vieja

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Z gmin zagrożonych wybuchem wulkanu ewakuowano do tej pory ponad 5 tysięcy osób. Wśród ewakuowanych znajduje się ok. 500 turystów, którzy przebywali w hotelu w Puerto de Naos.

Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich (Involcan) poinformował na krótko przed wybuchem wulkanu, że na wyspie odnotowano wstrząs o magnitudzie 4,2, największy od ponad tygodnia, kiedy rozpoczęła się aktywność sejsmiczna w regionie. 

Pięć gmin w stanie pogotowia

Wulkan wybuchł w niedzielę o godz. 15.20 czasu kanaryjskiego w niezamieszkanej strefie leśnej, jednak pięć pobliskich gmin znajduje się w stanie pogotowia. Przed wybuchem prewencyjnie ewakuowano stamtąd ok. 300 osób.

 

Premier rządu Pedro Sanchez odwołał podróż do Nowego Jorku, gdzie miał wystąpić na forum ONZ, i udał się na Wyspy Kanaryjskie, aby z bliska śledzić rozwój sytuacji.

 

Źródła rządu regionalnego poinformowały, że do tej pory nikt nie został ranny, chociaż wydostająca się z wulkanu magma przelała się przez jedną z dróg i zbliżyła do zamieszkanych miejscowości Alcala i El Paraiso. Kilka domów w tej okolicy uległo zniszczeniu.

 

Z gmin zagrożonych wybuchem wulkanu ewakuowano do tej pory ponad 5 tysięcy osób, w tym ok. 500 turystów, którzy przebywali w hotelu w Puerto de Naos.

 

Przestrzeń powietrzna Wysp Kanaryjskich pozostaje otwarta, jednak firma zarządzająca ruchem powietrznym w Hiszpanii, Enaire, uruchomiła procedurę postępowania w przypadku wystąpienia pyłu wulkanicznego.

 

W niedzielę lokalne władze zamknęły leśne szlaki i trasy turystyczne oraz odwołały wydarzenia kulturalne. Kontrolowane są drogi, a wiele z nich częściowo zamknięto dla ruchu.

 

ZOBACZ: Ponad 50 tys. wstrząsów na Islandii. Budzi się wulkan uśpiony od 800 lat

 

Według ekspertów Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan), wybuch w strefie Cumbre Vieja jest typu szczelinowego, co oznacza, że na skutek akumulacji i presji magmy podpowierzchniowej w ziemi otworzyły się szczeliny. Obecnie stwierdzono siedem takich szczelin, przez które wydobywa się lawa i rozżarzone kamienie.

 

Lokalny rząd zwrócił się do ludności o nieopuszczanie domów w celu uniknięcia urazów dróg oddechowych i oczu, a nawet otwartych ran od spadającego popiołu.

Żółty alarm

W piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan), poinformowało o blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowanych od 10 września na wyspie La Palma.


Władze La Palmy ogłosiły wtedy żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. 

 

Cumbre Vieja to wulkaniczny grzbiet, na którym znajduje się wiele kraterów. Zgodnie z ostatnimi informacjami Involcan do ponad 1000 wstrząsów sejsmicznych w tej okolicy doszło tylko w ubiegły czwartek. Jeden ze wstrząsów, o magnitudzie 3,9 i z hipocentrum na głębokości 9 km, był odczuwalny przez ludności; zarejestrowano też kilka innych, o magnitudzie powyżej 3. 

 

ZOBACZ: Hiszpania. Wstrząsy sejsmiczne na Wyspach Kanaryjskich. Zwiększenie aktywności wulkanu Cumbre Vieja

 

Od ub. piątku 10 września na wyspie odnotowano ponad 25 tys. wstrząsów sejsmicznych. Ciśnienie zbierającej się pod powierzchnią magmy w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja spowodowało podniesienie się tej części wyspy o 15 cm.

Wulkan Teneguia ostatni raz wybuchł w 1971 r., wyrzucając lawę przez ponad 3 tygodnie. Wzrost jego aktywności sejsmicznej odnotowuje się od 2017 r.

an/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie