La Palma. Pierwszy wybuch wulkanu od 50 lat. Dziesiątki domów zniszczonych

Świat
La Palma. Pierwszy wybuch wulkanu od 50 lat. Dziesiątki domów zniszczonych
Reuters
To pierwszy od pół wieku wybuch wulkanu na La Palmie

Około stu domów zostało dotkniętych wybuchem wulkanu, pierwszym tego rodzaju wydarzeniem od 50 lat na kanaryjskiej wyspie La Palma. Świadkowie mówią o strumieniu gorącego materiału skalnego pokrywającego domy i dostającego się do środka przez okna. Kamera uchwyciła także moment, w którym gorąca lawa zajmuje przydomowy ogród z basenem.

Pierwsza od pół wieku erupcja wulkanu na La Palmie, która nastąpiła w niedzielę, zmusiła do ewakuacji 5,5 tys. osób, ale w poniedziałek wieczorem władze podały, że gorący materiał wulkaniczny przesuwa się wolniej, niż pierwotnie zakładano.

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich: ewakuacja 5,5 tys. osób

Pierwsze szacunki mówiły, że lawa dostanie się do Oceanu Atlantyckiego jeszcze w poniedziałek. Kiedy (i jeśli) to nastąpi, może wywołać to więcej wybuchów i wywołać chmury toksycznego gazu.

 

ZOBACZ: Po erupcji wulkanu powstała nowa wyspa. Może zostać dołączona do Japonii

 

Pierwszy wybuch, do którego doszło w niedzielę, wyrzucił w strumień gorącej lawy na setki metrów w górę. Strumienie lawy sięgnęły lasu. Poniedziałkowy wybuch, który nastąpił po nim, spowodował ewakuację El Paso, gęsto zaludnionego terenu na najbardziej wysuniętej na północny zachód wyspie archipelagu Kanarów.

 

WIDEO: Wyspy Kanaryjskie. Pierwszy wybuch wulkanu od 50 lat w Cumbre Vieja

 

Świadkowie, na których powołuje się m.in. agencja Reutera, mówią o strumieniu gorącego materiału skalnego zajmującym domy i dostającym się do środka przez okna. Kamera uchwyciła także moment, w którym gorąca lawa zajmuje przydomowy ogród z basenem.

Wybuch w La Palmie poprzedziły liczne wstrząsy

Minister turystyki Reyes Maroto powiedział, że erupcja była "cudownym pokazem", który przyciągnie więcej turystów na archipelag. Komentarz wywołał oburzenie opozycyjnych polityków, którzy podkreślali, że wiele osób straciło w wybuchu domy.

 

ZOBACZ: Włochy. Wulkan Etna urósł o 37 metrów

 

Reuters cytuje turystów, którzy są zadowoleni, że uszli cało z klęski żywiołowej za cenę skrócenia urlopu. Nie brak jednak głosów przeciwnych. – Wczoraj były urodziny, a (wybuch – red.) był jak świeczka na wyspowym torcie – powiedziała agencji Kabirly, 26-latka z Belgii.

 

Wybuch wulkanu poprzedziły liczne  wstrząsy w ciągu ostatniego tygodnia. Ostatnie wybuchy w tym łańcuchu wulkanów na Wyspach Kanaryjskich miały miejsce w 1971 roku.

pdb/msl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie