Hiszpania. Wstrząsy sejsmiczne na Wyspach Kanaryjskich. Zwiększenie aktywności wulkanu Cumbre Vieja

Świat
Hiszpania. Wstrząsy sejsmiczne na Wyspach Kanaryjskich. Zwiększenie aktywności wulkanu Cumbre Vieja
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/marcinjozwiak
Eksperci z Kanaryjskiego Instytutu Wulkanologii (Involcan) wskazują, że na archipelagu w ostatnich dniach notowano liczne wstrząsy

W ciągu ostatniej doby w rejonie Wysp Kanaryjskich odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych dochodzących do magnitudy 4. Jak podał we wtorkowym komunikacie Hiszpański Instytut Geograficzny (IGN), najwięcej wstrząsów wystąpiło na wyspie Palma.

Władze IGN podały, że najsilniejsze wstrząsy wystąpiły w gminie El Paso, usytuowanej na wyspie Palma. Dotychczas nie potwierdzono tam żadnych ofiar ani zniszczeń. Odnotowane wstrząsy sejsmiczne dochodziły do magnitudy 4 (odczuwane przez większość ludzi).

Aktywność wulkanu Cumbre Vieja

Eksperci z Kanaryjskiego Instytutu Wulkanologii (Involcan) wskazują, że na archipelagu w ostatnich dniach notowano niewielkie, choć liczne wstrząsy. Przypuszczają, że ruchy ziemi mają związek ze zwiększeniem aktywności wulkanu Cumbre Vieja. W jego rejonie od soboty zanotowano ponad 400 wstrząsów.

 

W obecnym roku zaobserwowano znaczący wzrost aktywności sejsmicznej również w regionie Andaluzji, na południu Hiszpanii. Tylko w styczniu i sierpniu zanotowano w okolicach miast Grenada i Malaga tysiące wstrząsów. Najsilniejsze przekroczyły magnitudę 4.

 

ZOBACZ: Meksyk. Silne trzęsienia ziemi w pobliżu Acapulco

 

Wstrząsy powtórzyły się w tym regionie Hiszpanii 28 sierpnia. W ciągu zaledwie kilku godzin ziemia zadrżała w południowej części Andaluzji ponad 50 razy. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę ponad 4,9.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie