Po erupcji wulkanu powstała nowa wyspa. Może zostać dołączona do Japonii

Świat
Po erupcji wulkanu powstała nowa wyspa. Może zostać dołączona do Japonii
Twitter/Japan Coast Guard
Erupcja rozpoczęła się w piątek i wciąż trwa.

Po erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. km na południe od Tokio pojawiła się nowa wyspa – podała we wtorek agencja Kyodo, powołując się na komunikat japońskiej straży przybrzeżnej, która odkryła wyspę.

Nowo utworzona wyspa ma kształt litery "C" o średnicy około 1 km. Pojawiła się w związku z wybuchem podwodnego wulkanu mniej więcej 50 km na południe od wyspy Iwoto na Oceanie Spokojnym.

 

ZOBACZ: Włochy. Wulkan Etna urósł o 37 metrów

 

Erupcja rozpoczęła się w piątek i wciąż trwa. Japońska agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenia dotyczące wydobywającego się dymu i popiołu w pobliskich wodach.

 

 

Straż przybrzeżna zauważyła nową wyspę w niedzielę, gdy monitorowała erupcję wulkanu z powietrza. Pumeks z wulkanicznej lawy unosił się na wodzie w promieniu 60 km i przemieszczał w kierunku północno-zachodnim.

 

Zostanie dołączona do Japonii

Nowe wyspy pojawiały się w tym rejonie w latach 1904, 1914 i 1986, ale tonęły później z powodu erozji pod wpływem fal i prądów morskich. Wyspa odkryta w 1986 roku znalazła się pod wodą dwa miesiące po utworzeniu – przekazała straż przybrzeżna.

 

ZOBACZ: Zobacz, jak YouTuber wleciał dronem do wnętrza wulkanu na Islandii [WIDEO]

 

Kyodo zaznacza, że nowo powstała wyspa może zostać dołączona do terytorium Japonii, jeśli zostanie uznana za naturalnie powstały fragment lądu zgodnie ze standardami międzynarodowymi.

 

Z powodu jej położenia nie poszerzy ona jednak prawdopodobnie obszaru wód terytorialnych ani ekskluzywnej strefy ekonomicznej Japonii.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie