Australia: uciekł z więzienia, ukrywał się przez 30 lat. Przez pandemię sam zgłosił się na policję

Świat
Australia: uciekł z więzienia, ukrywał się przez 30 lat. Przez pandemię sam zgłosił się na policję
pixabay/ErikaWittlieb
"Spał na plaży i pomyślał: wracam do więzienia. Tam będę miał dach nad głową"

Derko Desic przez prawie 30 lat ukrywał się przed australijskim wymiarem sprawiedliwości. Dekady temu uciekł z więzienia w Grafton, skorzystał z piły do metalu. Niespodziewanie mężczyzna, który dziś ma 64 lata, sam zgłosił się na posterunek policji w Sydney. Tłumaczył, że przez lockdown spowodowany pandemią koronawirusa stracił pracę i dom.

Derko Desic trafił do więzienia za uprawę marihuany na początku lat 90. Mężczyzna pochodzący z byłej Jugosławii miał odbyć karę 3,5 roku pozbawienia wolności. Jednak po 13 miesiącach odsiadki, w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia 1992 r., Desic przepiłował więzienne kraty oraz ogrodzenie i uciekł.

 

ZOBACZ: Warszawa. Schował się przed policją w szafie, 69-latkowi grozi osiem lat więzienia

 

Mężczyzna skutecznie ukrywał się przed policją przez blisko 30 lat. Wysiłki służb okazały się bezskuteczne. Ostatecznie w 2008 r. zaprzestano poszukiwań zbiega, a biuro ds. imigracyjnych przyznało mu prawo do pobytu w Australii.

"Bał się deportacji"

Wszystko zmieniło się w zeszłym tygodniu. 64-letni Desic przyszedł na posterunek policji w Sydney i poinformował, że prawie 30 lat temu uciekł z więzienia. Dziennik "The Daily Telegraph" ustalił, że mężczyzna zdecydował się na taki krok po utracie pracy i domu przez lockdown największego miasta Australii.

 

- W ostatnią sobotę spał na plaży i pomyślał: wracam do więzienia. Tam będę miał dach nad głową - powiedziało dziennikowi źródło bliskie sprawy.

 

Desic przekazał policji, że uciekł z więzienia, bo bał się, że po odbyciu kary zostanie deportowany do jednego z krajów byłej Jugosławii. Bał się, że poniesie dodatkowe konsekwencje nieodbycia obowiązkowej służby wojskowej. Nie poinformowano jakiej dokładnie narodowości jest Desic.

 

Za ucieczkę z więzienia grozi mu siedem lat pozbawienia wolności.

Koronawirus w Australii

W całej Australii w zeszłym tygodniu diagnozowano średnio 1,7 tys. nowych infekcji dziennie. Od poniedziałku w Australii szczepieniami przeciw COVID-19 objęto również młodzież w wieku 12-15 lat. W niedzielę zakupiono dodatkowy milion dawek szczepionki firmy Moderna.

 

ZOBACZ: Francja. Minister: zawieszono ok. 3 tys. medyków z powodu braku szczepień przeciw COVID-19

 

Od początku pandemii w kraju wykryto ponad 75 tys. zakażeń koronawirusem, a w związku z COVID-19 zmarło ponad 1,1 tys. chorych.

bas/grz / CBS News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie