Wietnam. Pięć lat więzienia dla mężczyzny z Covid-19, który złamał kwarantannę

Świat
Wietnam. Pięć lat więzienia dla mężczyzny z Covid-19, który złamał kwarantannę
PAP/EPA/LUONG THAI LINH
Wietnam

Na pięć lat pozbawienia wolności skazany został mężczyzna w Wietnamie, który złamał kwarantannę nałożoną na niego w związku z Covid-19 i w konsekwencji zainfekował co najmniej osiem osób, z których jedna zmarła - poinformowały lokalne media.

28-latek został skazany za "rozprzestrzenianie niebezpiecznej choroby zakaźnej" w jednodniowym procesie w Ca Mau na południu kraju.

 

Jak przypomina brytyjski dziennik "Guardian", Wietnam to jedno z państw, które stosunkowo dobrze radziło sobie z epidemią koronawirusa dzięki działaniom takim jak masowe testowanie, dokładne śledzenie kontaktów i docieranie do potencjalnie zakażonych osób, ścisłe kontrole na granicach i surowe kwarantanny. Pomimo tych zasad od początku lipca liczba nowych zakażeń koronawirusem zaczęła lawinowo rosnąć.

Łamiąc kwarantannę zarażał osoby

"(Oskarżony) podróżował z powrotem do Ca Mau z miasta Ho Chi Minh (...) i złamał 21-dniową kwarantannę. Zainfekował osiem osób, z których jedna zmarła z powodu wirusa pomimo miesięcznego leczenia" - przekazała wietnamska agencja prasowa.

 

Już wcześniej sąd w Wietnamie skazał dwie osoby oskarżone o naruszenie zasad kwarantanny na półtora roku więzienia i dwa lata w zawieszeniu.

 

ZOBACZ: Badania nad szczepionkami mRNA docelowo obejmie 12 mln osób

 

W Ca Mau, stolicy najbardziej wysuniętej na południe prowincji Wietnamu, od początku pandemii odnotowano jedynie 191 zakażeń koronawirusem i dwa zgony. W mieście Ho Chi Minh wykryto niemal 260 tys. infekcji i ponad 10,5 tys. zgonów.

 

Obecnie Wietnam walczy z najgorszą dotychczas falą Covid-19. Tylko w niedzielę zarejestrowano ponad 12,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem oraz 281 powiązanych z nim zgonów. Na początku września zaszczepionych jedną dawką szczepionki przeciw Covid-19 było 18 proc. mieszkańców kraju, a w pełni zaszczepione było jedynie 2,7 proc.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie