Francja. Minister: zawieszono ok. 3 tys. medyków z powodu braku szczepień przeciw COVID-19

Świat
Francja. Minister: zawieszono ok. 3 tys. medyków z powodu braku szczepień przeciw COVID-19
PAP/EPA/JAMES ROSS

Około 3 tys. pracowników sektora medycznego we Francji zostało zawieszonych w pełnieniu obowiązków z powodu braku szczepień przeciw Covid-19 - poinformował minister zdrowia Olivier Veran.

Obowiązek szczepień dla medyków wszedł w życie we Francji w środę i dotyczy pracowników szpitali i domów opieki, a także strażaków i ratowników medycznych.

Obostrzenia wobec niezaszczepionych

Już w lipcu minister zdrowia Francji Olivier Veran ostrzegał, że pracownicy sektora medycznego, którzy mimo obowiązku nie przyjmą szczepionki zostaną odsunięci od swoich zajęć i nie będą otrzymywać wynagrodzenia.

 

ZOBACZ: Francja. Była minister zdrowia objęta śledztwem w sprawie narażenia życia ludzi. Chodzi o pandemię

 

Aby uniknąć nierefundowanego zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych pracownik musi wykazać się szczepieniem przynajmniej jedną dawką.

 

- Wczoraj doszło do około 3000 zawieszeń, które zostały wydane pracownikom służby zdrowia lub placówek medyczno-socjalnych, którzy nie rozpoczęli jeszcze szczepień - powiedział Veran w stacji RTL, dodając, że było również „kilkadziesiąt rezygnacji”.

 

W sektorze medycznym we Francji zatrudnionych jest około 2,7 mln osób. W zależności od regionu wskaźnik zaszczepienia dla tego sektora waha się od 85 do 95 proc.

 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie