Warszawa. Uroczystości pogrzebowe Wiesława Gołasa. "Zachwycał unikalnym talentem"

Kultura
Warszawa. Uroczystości pogrzebowe Wiesława Gołasa. "Zachwycał unikalnym talentem"
Polsat News
Pogrzeb Wiesława Gołasa

Uroczystości pogrzebowe Wiesława Gołasa rozpoczęła msza św. w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Starych Powązkach. Następnie Gołas spoczął w grobie rodzinnym. Twórca ponad 120 ról filmowych, kabaretowych, teatralnych i telewizyjnych zmarł w zeszłym tygodniu w wieku 90 lat. "Żegnam dzisiaj wybitnego artystę i wspaniałego człowieka" - przekazał prezydent Andrzej Duda.

W trakcie uroczystości na podstawie artykułu 138 Konstytucji RP oraz Ustawy o orderach i odznaczeniach postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy "za wybitne zasługi dla kultury, za znaczący wkład w rozwój sztuki teatralnej i filmowej" Wiesław Gołas został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

 

ZOBACZ: "Mistrz" i "fenomenalny aktor". Aktorzy i krytycy wspominają Wiesława Gołasa

 

Order w imieniu prezydenta przekazał na ręce małżonki zmarłego Marii Krawczyk-Gołas sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

"Żegnam dzisiaj wybitnego artystę i wspaniałego człowieka"

Prezydent skierował także list do uczestników uroczystości. "Z ciężkim sercem żegnam dzisiaj wybitnego artystę i wspaniałego człowieka. Uwielbianego przez publiczność, krytyków oraz całą społeczność twórców teatru, filmu, telewizji i estrady" - napisał.

 

Podkreślił, że "na aktorskim firmamencie zgasła gwiazda, która było punktem odniesienia zarówno dla młodych adeptów, jak i mistrzów tej profesji, szczególnie na polu arcytrudnej sztuki komedii".

 

Pogrzeb Wiesława GołasaPAP/Marcin Obara
Pogrzeb Wiesława Gołasa

 

Ocenił, że "Wiesław Gołas zachwycał unikalnym talentem, szerokim wachlarzem umiejętności i zdumiewającą swobodą, z jaką poruszał się w różnych konwencjach, gatunkach i stylach swojego rzemiosła".

"Tragiczne wydarzenia nie zabiły w nim poczucia humoru"

- Obaj pochodziliśmy z Kielc, gdzie Wiesław urodził się przed wojną a ja mieszkałem od zakończenia wojny, aż do zdania matury. W czasie okupacji Wiesław Gołas był członkiem Szarych Szeregów, aresztowany w 1944 roku, przeżył ciężkie śledztwo, więziony w tej samej celi, w której wcześniej przebywał jego ojciec, zamordowany przez hitlerowców - mówił na pogrzebie aktora Krzysztof Kumor z ZASP.

 

Zaznaczył, że "nawet te tragiczne wydarzenia nie zabiły w nim poczucia humoru".

 

ZOBACZ: Zmarł Jean-Paul Belmondo. Aktor miał 88 lat

 

Jak mówił, "Wiesiek uczył się tekstu z trudem, ale kiedy już go wykuł na blachę, pamiętał przez kilka lat".

 

- Jestem przekonany, że teraz jesteś już u Pana, który nagrodzi cię za trudy życia i twoją sztukę, bo religia to miłość i radość, a ty dawałeś ludziom jedno i drugie. Dziękujemy ci za wszystko drogi Wiesiu za twoją pogodę ducha, twój optymizm, za twoją przyjaźń, serce i poczucie humoru. Odchodzisz spełniony zawodowo, uwielbiany przez tłumy i otoczony miłością bliskich. Na zawsze pozostaniesz z nami we wspomnieniach, anegdotach czy serdecznej pamięci - powiedział Kumor.

Wstąpił do Szarych Szeregów

Wiesław Gołas przyszedł na świat 9 października 1930 r. w Kielcach, choć oficjalnie w metryce urodzenia wpisano mu datę 4 października.

 

Zanim został aktorem, w czasie II wojny światowej wstąpił do Szarych Szeregów. Kradł i szmuglował broń dla swoich kompanów, a także wziął udział w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944 roku został aresztowany przez Gestapo, trafił do celi, w której wcześniej siedział jego ojciec (który zginął potem na Majdanku).


Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza. Studia ukończył w 1954 roku. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze.

 

ZOBACZ: Nie żyje śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara

 

W latach 1955-1985 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, później, do 1992 r. Teatru Polskiego w Warszawie.

 

Znany jest jako twórca doskonałych kreacji komediowych. Był także współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Starszych Panów, członkiem Kabaretu Dudek. Niezapomniane jest jego wykonanie piosenki "W Polskę idziemy" autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.

"Czterej pancerni i pies"

Pod koniec lat 60. cała Polska oglądała Gołasa w serialu "Czterej pancerni i pies", w którym wcielił się w postać Tomka Czereśniaka. 

 

Znany był też z ról m.in. w filmie "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Brunet wieczorową porą".

 

Na swoim koncie ma wiele państwowych odznaczeń. W 1978 r. został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. z kolei otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W ubiegłym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego nagrodził go za całokształt twórczości.

 

 

an/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie