Nie żyje Wiesław Gołas. Aktor miał 90 lat

Polska
Nie żyje Wiesław Gołas. Aktor miał 90 lat
KAROL SEREWIS/East News

W czwartek nad ranem zmarł Wiesław Gołas - aktor filmowy i teatralny. Na swoim koncie ma około 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Informację potwierdziła dla Onetu jego córka. Za miesiąc kończyłby 91 lat.

Zanim został aktorem, w czasie II wojny światowej wstąpił do Szarych Szeregów. Kradł i szmuglował broń dla swoich kompanów, a także wziął udział w rozstrzelaniu konfidenta. W grudniu 1944 roku został aresztowany przez Gestapo, trafił do celi, w której wcześniej siedział jego ojciec (który zginął potem na Majdanku).

Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, kierowanej przez Aleksandra Zelwerowicza. Studia ukończył w 1954 roku. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze.

 

W latach 1955-1985 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie, później, do 1992 r. Teatru Polskiego w Warszawie.

 

ZOBACZ WIĘCEJ w Interia Film: Nie żyje Wiesław Gołas

 

Znany jest jako twórca doskonałych kreacji komediowych. Był także współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Starszych Panów, członkiem Kabaretu Dudek. Niezapomniane jest jego wykonanie piosenki "W Polskę idziemy" autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.

 

Pod koniec lat 60. cała Polska oglądała Gołasa w serialu "Czterej pancerni i pies", w którym wcielił się w postać Tomka Czereśniaka. 

 

Znany był też z ról m.in. w filmie "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Brunet wieczorową porą".

 

Na swoim koncie ma wiele państwowych odznaczeń. W 1978 r. został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. z kolei otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W ubiegłym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego nagrodził go za całokształt twórczości.

Wiesław Gołas za miesiąc skończyłby 91 lat

Jak informuje portal Interia Film, kilka lat temu, tuż po swoich urodzinach, aktor trafił do szpitala. Gołas chorował na serce już od kilku lat. W 2008 roku przeszedł poważny zawał i od tego czasu musiał się oszczędzać. Regularnie przyjmował leki.

 

W październiku ubiegłego roku oraz we wrześniu 2021 r. przeszedł udar.

 

9 października skończyłby 91 lat.

prz/Onet/Interia Film
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie