Zmarł Jean-Paul Belmondo. Aktor miał 88 lat

Świat
Zmarł Jean-Paul Belmondo. Aktor miał 88 lat
EPA/IAN LANGSDON
Jean-Paul Belmondo w 1960 roku

W wieku 88 lat zmarł francuski aktor Jean-Paul Belmondo. Wiadomość o śmierci artysty podała agencja AFP. Do najbardziej znanych osiągnięć aktora należą kreacje w filmach "Do utraty tchu" Jean-Luca Godarda i "Szpicel" Jean-Pierre'a Melville’a. Jego nazwisko było powszechnie utożsamiane z elegancją i stylem.

O śmierci aktora poinformował media jego pełnomocnik prawny Michel Godest Monday. W sierpniu gwiazdor francuskiej Nowej Fali przeszedł udar mózgu. Francuska telewizja informacyjna France 24 podaje, że Belmondo był ostatnio wyczerpany, zmarł nieoczekiwanie, ale spokojnie.

 

Aktor kojarzony jest z francuskim prądem Nowa Fala. W latach 60. rozpędu nabrała jego kariera w kinie głównego nurtu, z czasem plasując go jako czołowego aktora francuskich komedii i filmów akcji. Po raz ostatni Belmondo wystąpił na srebrnym ekranie w 2009 roku w filmie Un homme et son chien ("Mężczyzna i jego pies"). Został m.in. nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu w Wenecji za całokształt filmowej kariery, nakręcił ponad 80 filmów; był kawalerem Legii Honorowej.

 

Debiutował jako 23-latek w 1956 roku w Molière. W 1949 roku rozpoczął też karierę bokserską, staczając jako zawodowiec dwie walki na ringu. 

pdb/ml/AFP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie