"Mistrz" i "fenomenalny aktor". Aktorzy i krytycy wspominają Wiesława Gołasa

Polska
"Mistrz" i "fenomenalny aktor". Aktorzy i krytycy wspominają Wiesława Gołasa
PAP/Jakub Kamiński
Aktor Wiesław Gołas zmarł w wieku 90 lat

W czwartek nad ranem zmarł Wiesław Gołas - aktor filmowy i teatralny. - Był aktorem kompletnym, fenomenalnym. W przeciągu sekundy potrafił złapać ton i charakter kreowanej przez siebie postaci - wspominał artystę na antenie Polsat News aktor Wiktor Zborowski.

Wiesław Gołas na swoim koncie ma około 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. 9 października skończyłby 91 lat.

 

- Kiedy myślę o Gołasie, to myślę o jego kultowych rolach m.in. o serialu "Czterej pancerni i pies". Gołas wcielił się tam w rolę nowego załoganta czołgu  "Rudy", czyli Tomka Czereśniaka - przypominał na antenie Polsat News Łukasz Muszyński.

 

ZOBACZ: Nie żyje Wiesław Gołas. Aktor miał 90 lat

 

- Ta rola dobrze oddawała jego aktorstwo, było komediowe, ale miało też w sobie pierwiastek powagi. Gołas wiele razy wspominał, że doświadczenia z młodości - II wojna światowa, udział w Szarych Szeregach i później aresztowanie przez Gestapo, wpłynęły na to, jakim był aktorem - podkreślił dalej krytyk filmowy.

 

- Nawet jeśli był zabawny na ekranie i rozśmieszał publikę do łez, to starał się w swoim aktorstwie przemycić coś poważnego - dodał.

 

WIDEO: Aktor Wiktor Zborowski wspomina Wiesława Gołasa

 

 

"Mistrz" - mówił natomiast o zmarłym artyście aktor Wiktor Zborowski.

 

- Był aktorem kompletnym, fenomenalnym. W przeciągu sekundy potrafił złapać ton i charakter kreowanej przez siebie przez siebie postaci i od tego momentu po prostu nie należało mu przeszkadzać - dodał rozmówca Polsat News.

zma / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie