Spotkanie Merkel - Morawiecki. Podano informacje o wizycie kanclerz Niemiec w Polsce

Polska
Spotkanie Merkel - Morawiecki. Podano informacje o wizycie kanclerz Niemiec w Polsce
PAP/EPA/RAINER KEUENHOF / POOL
Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Angela Merkel odchodzi ze stanowiska kanclerz Niemiec i po raz ostatni odwiedzi Polskę, pełniąc to stanowisko. W trakcie wizyty niemiecka polityk spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Według komunikatu CIR sobotnia wizyta w Warszawie, będzie to ostatnia podróż do Polski Angeli Merkel jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec.

 

Czego będzie dotyczyć spotkanie?

"Spotkanie będzie okazją do podsumowania aktualnych kwestii dwustronnych. Rozmowy będą też dotyczyć bieżących kwestii europejskich, takie jak zapobieganie skutkom pandemii COVID-19 i ochrona zewnętrznych granic UE" - czytamy w komunikacie. Jak zaznaczono, spotkanie będzie również okazją do odnotowania problematycznych kwestii we wzajemnych relacjach.

 

Premier Morawiecki i kanclerz Niemiec poruszą też podczas spotkania kwestię polityki klimatycznej UE; rozmowa ma także dotyczyć kwestii wschodnich w kontekście ostatnich wizyt kanclerz Merkel w Moskwie i w Kijowie.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda nie spotka się z Angelą Merkel. "Ma zaplanowane ważne uroczystości"

 

"Szefowa niemieckiego rządu po 16 latach odchodzi ze stanowiska i z polityki. Nie będzie kandydować w wyborach 26 września. Angela Merkel jest ósmym z kolei kanclerzem RFN. Urząd objęła w 2005 r. po socjaldemokracie Gerhardzie Schroederze. Od 2000 r. do 2018 r. była liderem CDU" - czytamy w komunikacie CIR.

 

"Wizytę Kanclerz Merkel można odczytywać jako wpisującą się w szereg podróży pożegnalnych w kluczowych dla Berlina stolicach. Dotychczas odwiedziła Londyn, Waszyngton, Moskwę, Kijów. W planach jest Izrael i Paryż" - podano dalej.

 

Kanclerz Merkel ma także złożyć kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie