Prezydent Andrzej Duda nie spotka się z Angelą Merkel. "Ma zaplanowane ważne uroczystości"

Polska
Prezydent Andrzej Duda nie spotka się z Angelą Merkel. "Ma zaplanowane ważne uroczystości"
PAP/Albert Zawada
Prezydent Andrzej Duda

- Prezydent Andrzej Duda ma od lipca zaplanowany na sobotę udział w obchodach rocznicy powstania śląskiej "Solidarności"; w piątek natomiast będzie rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, tłumacząc, dlaczego prezydent nie spotka się z przebywającą w Polsce kanclerz Angelą Merkel.

"Rzeczpospolita" podała w czwartek, że gabinet kanclerz Angeli Merkel wystosował zapytanie w sprawie spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Kanclerz Niemiec w sobotę będzie przebywać z wizytą w Warszawie, podczas której spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Według "Rz" Pałac Prezydencki nie odpowiedział jednak na kilkadziesiąt godzin przed wizytą na zapytanie ze strony Niemiec. 

 

- Prezydent ma od lipca zaplanowany udział w obchodach rocznicy powstania śląskiej Solidarności i będzie tego dnia w Katowicach - powiedział Kumoch, pytany, czy prezydent spotka się w sobotę z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Warszawie.

"Prezydent zawsze był bardzo zasadniczy"

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej dodał, że na piątek planowana jest rozmowa prezydenta Dudy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem poświęcona m.in. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

 

Tymczasem nieoficjalnie w źródłach zbliżonych do Pałacu można usłyszeć, że pewne obawy przed spotkaniem z Merkel wzbudzała jej rola w powstaniu gazociągu NS2.

 

ZOBACZ: Spotkanie Merkel-Putin w Moskwie. "To dobrze, że ze sobą rozmawiamy"

 

- Ta budowa bardzo mocno naraziła bezpieczeństwo w regionie, a w sprawach NS2 i narażania niepodległości Ukrainy, Prezydent zawsze był bardzo zasadniczy - powiedział anonimowy rozmówca.

 

Według źródła PAP decyzja dotycząca dokończenia Nord Stream 2 podważyła bezpieczeństwo w regionie.

 

Minister Kumoch nie chciał komentować tych spekulacji. - Prezydent ma od lipca zaplanowane ważne uroczystości upamiętniające doniosły rozdział w historii NSZZ Solidarność, a prośba o spotkanie z kanclerz Merkel wpłynęła niedawno - powiedział.

prz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie