Mateusz Morawiecki obiecuje pakiety pomocowe dla polskiej wsi. 2,5 mld zł dla gmin popegeerowych

Polska
Mateusz Morawiecki obiecuje pakiety pomocowe dla polskiej wsi. 2,5 mld zł dla gmin popegeerowych
Polsat News
Mateusz Morawiecki podczas obchodów Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni polskiej wsi".

- Mogliśmy przetrwać jako naród właśnie dzięki polskiej wsi, dzięki przechowaniu polskich wartości, tradycji, wiary w odrodzenie państwa polskiego w polskim narodzie, u polskiego rolnika - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie). - Jeszcze w tym roku przeznaczymy dla polskiej wsi środki wysokości jednego miliarda złotych - napisał premier na Facebooku.

W niedzielę w Bobolicach odbywają się obchody Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni polskiej wsi".

 

- Nie dostaliśmy ziemi na własność, dostaliśmy ją w dzierżawę. Ta prosta prawda, która przyświeca naszej pracy przypomina mi się podczas tegorocznych obchodów dożynek, bo musimy w taki sposób właśnie myśleć o tym wielkim darze, jakim jest polska ziemia, o tym wielkim darze, jakim jest cała nasza ojczyzna - mówił premier Morawiecki zwracając się do zgromadzonych rolników.

 

Dodał, że "polska wieś zna tę prawdę doskonale".

"Przetrwaliśmy jako naród dzięki polskiej wsi"

- Cała nasza cywilizacja oparta jest na tradycji chrześcijańskiej, na chrześcijańskiej wierze. I polska wieś, polski rolnik w najtrudniejszych czasach i w tych czasach dzisiejszych, które na swój sposób też są bardzo niełatwe, o tej prawdzie cały czas nam przypomina - wskazał szef rządu.

 

- Często, gdy myślimy o naszej historii i dziejach, to przypominają nam się wielkie bitwy, wielcy wodzowie, politycy. Ale gdybyśmy tylko na nich oparli naszą historię, to Polska by dzisiaj nie istniała, bo nie raz był czas, gdy inni Polskę niszczyli, kiedy Polska przestawała istnieć na mapie, przestawało istnieć polskie państwo - mówił Morawiecki.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski: w Platformie chcieli szybkiej zmiany, a nie konkurencji i debaty

 

Premier wskazał, że "wtedy mogliśmy przetrwać jako naród właśnie dzięki polskiej wsi, dzięki przechowaniu polskich wartości, polskich tradycji, wiary w odrodzenie państwa polskiego w polskim narodzie, u polskiego rolnika".

 

- Wdzięczni jesteśmy także za to, bo nie byłoby nas dzisiaj tutaj bez tych pól bitewnych, pól chwały, ale nie byłoby nas też dzisiaj bez polskiego rolnika, polskiej wiary, która przechowana została na polskiej wsi - podkreślił Morawiecki.

Program dla gmin popegeerowskich będzie kontynuowany

Premier kontynuację programu dla gmin popegeerowskich ogłosił podczas kolejnej edycji ogólnopolskiego święta "Wdzięczni polskiej wsi" w Bobolicach w woj. zachodniopomorskim. "Z tego miejsca tutaj, w gminie Bobolice chcę także powiedzieć o wielkim rozwoju naszego programu. Programu dla wsi popegeerowskich - tych wsi, które zostały całkowicie zepchnięte na margines" - powiedział szef rządu.

 

ZOBACZ: Katarzyna Dowbor: Nowości w programie „Nasz nowy dom”

 

- Ten program będziemy kontynuować jeszcze w tym roku w wysokości 1 mld złotych przeznaczonego na polską wieś popegeerowską, a w kolejnym roku co najmniej 1,5 mld zł - podkreślił Morawiecki. Jak dodał, to razem 10 razy więcej niż początkowa wartość pierwszej edycji programu - 250 mln złotych.

 

Fundusz pierwszej edycji podwyższono do 340 mln zł. W jego ramach dofinansowanie otrzymały 594 inwestycje na terenach, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

"Polska wieś to tradycja"

Mateusz Morawiecki podkreślił, że "polska wieś to także, a może przede wszystkim, kultura, wspaniałe tradycje".

 

- Dlatego rozpoczęliśmy wielki program dla kół gospodyń wiejskich, kobiet gospodarnych i wyjątkowych. Ten program dzisiaj podwajamy. Ten program będzie także wsparty dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Dla OSP, które są dla rządu PiS oczkiem w głowie. Stąd ustawa, która teraz jest procedowana, o dodatku emerytalnym dla druhów i druhen OSP. A także wielkie wydatki na sprzęt i dodatkowe wydatki - także pieniądze - na OSP - zwrócił uwagę premier.

 

ZOBACZ: Lidl otwarty w niedziele niehandlowe. Będzie placówką pocztową

 

Dodał, że dopóki PiS będzie rządził, nikt nie będzie za nich decydował, ile "środków przeznaczyć na polską wieś, także na walkę z wielkimi problemami polskiej wsi".

 

- Dziś zostaliśmy przez niebiosa uraczeni piękną, deszczową pogodą, więc trudno mówić o suszy. Ale tu z rolnikami wcześniej, dzisiaj rano (...) rozmawiałem właśnie głównie o suszy, o wielkim problemie od kilku lat z paroma wyjątkami. Dlatego ta klęska żywiołowa, inne anomalie pogodowe, klęski jak ASF, ptasia grypa to nasze wielkie zobowiązanie do walki z tym ze wszystkich sił - zadeklarował szef rządu.

Program ubezpieczeń od klęsk żywiołowych

- Konstruujemy - i już w tym roku przyjmiemy - wielki program ubezpieczenia od klęsk żywiołowych i tych innych, przed którymi trudno się obronić, jak ASF, jak ptasia grypa - powiedział szef rządu.

 

Premier Morawiecki zapewnił, że nie będzie to program komercyjny.

 

ZOBACZ: Samorządowy Polski Ład. Premier Mateusz Morawiecki o dofinansowaniu projektów

 

- Będzie to program powszechny, dla całej polskiej wsi, wszystkich polskich rolników - zaznaczył.

 

Szef rządu stwierdził, że zostanie to zrealizowane wbrew wszystkim sceptykom; tym, którzy powątpiewają, "ale także tym którzy nie szanują polskiej wsi".

 

"Przywracamy szacunek i godność, ale także przyszłość i nadzieję i to będziemy robić dalej" - oświadczył.

"Jeszcze w tym roku przeznaczymy miliard dla polskiej wsi"

"Polska ziemia jest wielkim darem. Nie dostaliśmy jej jednak na własność, ale w dzierżawę - to prosta prawda, która przyświeca naszej wspólnej pracy i przypomina mi się podczas tegorocznych obchodów dożynek w Bobolicach. Nie byłoby nas dzisiaj tutaj bez polskiego rolnika, wiary, tradycji i kultury, która przechowywana była na polskiej wsi. Jako naród mamy wobec niej wielki dług, dlatego chcemy przywrócić polskiej wsi należną godność oraz właściwe miejsce na społecznej mapie Polski" - napisał szef rządu.

 

"Ten program rozpoczęliśmy już jakiś czas temu, ale dziś chciałbym ogłosić, że będziemy go kontynuować i rozwijać, również dzięki realizacji postulatów zawartych w Polskim Ładzie. Chcemy stopniowo wyrównywać poziom życia pomiędzy polską wsią a miastem, zgodnie z duchem solidarności" - zaznaczył premier.

 

 

"Jeszcze w tym roku przeznaczymy dla polskiej wsi środki w wysokości jednego miliarda złotych" - poinformował Morawiecki.

 

Przypomniał, że ponadto rząd wspiera rolników m.in. poprzez: wprowadzenie prawnej ochrony ziemi przed sprzedażą; wsparcie misji realizowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich w wysokości ponad 80 mln zł; przekazanie 32 mld euro dla polskich rolników z UE w ramach WPR; środki w wysokości 4,5 mld na walkę z suszą; przyspieszenie wypłaty płatności bezpośrednich; uproszczenie zasad sprzedaży bezpośredniej, produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej.

 

Wskazał, że dodatkowo rozwiązania Polskiego Ładu dla rolników zakładają: wyższe dopłaty do paliwa rolniczego; uwolnienie rolniczego handlu detalicznego; ustawę o rodzinnych gospodarstwach rolnych; zwiększenie środków z UE na rozwój obszarów wiejskich.

 

"Wspieramy również Ochotniczą Straż Pożarna, nierozerwalnie związaną z historią i tradycją polskiej wsi" - dodał Morawiecki.

 

ZOBACZ: Morawiecki: Polska wypełnia swoje zobowiązania sojusznicze wobec przyjaciół

 

"Przywróciliśmy polskiej wsi należny szacunek. Nasze kolejne zobowiązanie to przywrócenie jej przyszłości i nadziei, skupionych wokół wartości materialnych i niematerialnych. Mogę Państwa zapewnić, że dopóki będziemy rządzili nikt nie będzie za nas decydował, ile przeznaczymy na polską wieś. Nasza wiarygodność polega na tym, że realizujemy to, o czym mówimy" - napisał premier.

 

"Dziś, przy okazji obchodów Święta Polskiej Wsi w Bobolicach, składam zobowiązanie, że zrobimy wszystko, by walczyć o lepszą przyszłość polskiej wsi i polskiego rolnika" - zapewnił.

Podziękował rolnikom i mieszkańcom wsi za ciężką pracę, którą - jak zaznaczył - pokazują, że kochają Polskę.

 

 

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie