Warszawa Zachodnia. Utrudnienia podczas modernizacji. Zamykają wejścia od strony Woli

Polska
Warszawa Zachodnia. Utrudnienia podczas modernizacji. Zamykają wejścia od strony Woli
PKP PLK
Trwa przebudowa Warszawy Zachodniej. Powstaje m.in. zadaszenie peronów

Tylko od strony Alej Jerozolimskich pasażerowie dostaną się na dworzec Warszawa Zachodnia. Przejścia z kierunku dzielnicy Wola zostaną zamknięte w najbliższy weekend (28-29 sierpnia). Firma, która przeprowadza modernizację stacji wyjaśnia, że ograniczenie ruchu pieszych wpłynie na ich bezpieczeństwo. Podróżni będą musieli iść na około, aby m.in. dostać się na pętlę autobusową przy ul. Tunelowej.

Trwa gruntowny remont dworca Warszawa Zachodnia, który przyjmuje najwięcej pociągów w ciągu doby spośród wszystkich polskich stacji. Na razie prace obejmują część peronów oraz okoliczne grunty.

 

Firma Budimex - wykonawca modernizacji, której koniec przewidziano na połowę 2023 roku - poinformowała, że prace wkrótce obejmą szerszy zakres. To sprawi, że trudniej będzie dostać się na jeden z największych dworców Warszawy.

 

ZOBACZ: Zachodniopomorskie. Pociągi PKP Intercity na tym samym torze. Utrudnienia w ruchu

 

W nocy z 28 na 29 sierpnia (sobota/niedziela) zamknięte zostaną wszystkie wejścia na szlak dla pieszych, który utworzono od strony dzielnicy Wola. Znajdowały się one m.in. od strony Alei Prymasa Tysiąclecia (przy peronie nr 8, odosobnionym od reszty platform dla pasażerów) oraz ulicy Tunelowej, gdzie swoją pętlę ma linia autobusowa "103".

 

"Ta modyfikacja poskutkuje brakiem dojścia do peronów od strony Woli" - potwierdził Budimex. Możliwość wejścia z tego kierunku powróci, gdy nad torami kolejowymi powstanie kładka. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie to się stanie.

 

Budimex

Przebudowa Warszawy Zachodniej. Zamykają przejścia, "by było bezpieczniej"

Jak dodała firma, w okolicach stacji zainstalowano specjalne banery informujące podróżnych, że wybierane przez nich przejście na Dworzec Zachodni wkrótce zostanie zamknięte.

 

Zdaniem Budimexu zamknięcie przejść od strony Woli jest "niezbędne, aby zachować bezpieczeństwo pasażerów oraz kontynuacji robót". Uściślono, że na stację Warszawa Zachodnia będzie można dostać się z Alej Jerozolimskich, a więc dzielnicy Ochota.

 

ZOBACZ: Kołbaskowo. Wykolejony pociąg DB Regio od lipca stoi obok torów

 

Przebudowa stołecznego Dworca Zachodniego wpływa nie tylko na ruch pieszych, ale i pociągów. Od dłuższego czasu wybrane składy dalekobieżne PKP Intercity omijają tę stację i zastępczo zatrzymują się na Warszawie Gdańskiej, leżącej między Śródmieściem a Żoliborzem.

 

Inaczej jeżdżą także pociągi lokalne, których trasa w obrębie stolicy niekiedy jest skracana. Przykładem jest lotniskowe połączenie Kolei Mazowieckich "RL", które od 29 sierpnia przestanie kursować na odcinku Warszawa Centralna - Lotnisko Chopina, ponieważ - jak wyjaśnił przewoźnik - wymusza to ograniczona przepustowość torów w pobliżu modernizowanej stacji. Więcej na ten temat pisała Interia.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie