Premier: Hoser nigdy nie zrezygnował z dążenia do prawdy. W piątek odbył się pogrzeb arcybiskupa

Polska
Premier: Hoser nigdy nie zrezygnował z dążenia do prawdy. W piątek odbył się pogrzeb arcybiskupa
PAP/Radek Pietruszka
Pogrzeb abpa Hosera

W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze odbyły się w piątek uroczystości pogrzebowe abpa Henryka Hosera. - Abp Henryk Hoser zmuszał siebie i nas wszystkich do stawiania fundamentalnych pytań etycznych i nigdy nie zrezygnował z dążenia do prawdy rozumianej jako obiektywna miara rzeczywistości – napisał premier Mateusz Morawiecki.

W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze odbyły się uroczystości pogrzebowe abpa Henryka Hosera, biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej. 

 

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

"Wybitny orędownik wartości chrześcijańskich"

Na zakończenie uroczystej Eucharystii w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odczytano pożegnalne listy przesłane przez papieża Franciszka, prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego. Słowo pożegnania w imieniu Episkopatu skierował abp Stanisław Gądecki, a w imieniu Konferencji Biskupów Bośni i Hercegowiny bp Tomo Vukšić.

 

"W jego osobie straciliśmy wybitnego orędownika wartości chrześcijańskich i patriotycznych, obrońcę godności każdego człowieka, praw rodziny oraz etycznych podstaw ładu społecznego, zakorzenionego w dziedzictwie europejskiej christianitas" - napisał prezydent Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Kardynał Nycz apeluje do proboszczów ws. szczepień

 

W swoim telegramie kondolencyjnym papież Franciszek przypomniał hasło arcybiskupa: "Maior est Deus", które towarzyszyło zmarłemu przez całe życie. "Z tą odwagą szedł w świat, ufając, że Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko" - napisał papież. W liścieprzypomniał osobiste wyznanie Arcybiskupa: "Kiedy patrzę na całość swojej posługi, to widzę, że Opatrzność przewidziała moją misję w Kościele. Każdy poprzedni etap przygotowywał mnie do następnego, Bóg pozwolił mi być spełnionym".

List od premiera

Odczytano także list z kondolencjami od premiera Mateusza Morawieckiego, który przypomniał najważniejsze fakty z życiorysu abp Hosera, splecione z losami Polski, w tym tragiczne wydarzenie, gdy w dzieciństwie stracił ojca i dziadka w Powstaniu Warszawskim podczas rzezi Woli. 

 

- Dziękuję sprawiedliwemu i miłosiernemu Bogu za niezwykle owocne życie tego człowieka, lekarza, kapłana Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, misjonarza, arcybiskupa, delegata apostolskiego dla Medziugorie, promotora rodziny i bioetyki – powiedział w pożegnalnej mowie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

 

ZOBACZ: "Słodko-trująca utopia". Arcybiskup Depo o piosence Johna Lennona

 

W imieniu Konferencji Biskupów Bośni i Hercegowiny, którego zmarły arcybiskup był członkiem jako delegat papieski, głos zabrał abp Sarajewa Tomo Vukšić. - Jestem wdzięczny Bogu, że mogłem go osobiście poznać - powiedział biskup. - Był to kapłan bardzo prosty, ale bardzo inteligentny, zawsze uśmiechnięty i przyjazny, oddany Stolicy Apostolskiej. To są cechy potrzebne dla każdego ucznia Chrystusa, a przede wszystkim dla kapłanów i biskupów.

"Odszedł pasterz nasz"

Na zakończenie głos zabrał pasterz diecezji-warszawsko praskiej bp Romuald Kamiński. - Dziś mówimy między sobą "odszedł pasterz nasz, co ukochał lud". - Pozwól, nasz pasterzu, że podziękuję za twoją służbę we wspólnocie, za odważne i mądre przewodnictwo w nauczaniu o wartości życia i godności człowieka, za podtrzymywanie kultu maryjnego w diecezji.

 

Po egzekwiach wyruszył kondukt żałobny do krypty pod katedrą.

an/KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie