Kardynał Nycz apeluje do proboszczów ws. szczepień

Polska
Kardynał Nycz apeluje do proboszczów ws. szczepień
Polsat News
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz

Kardynał Kazimierz Nycz zaapelował do proboszczów, by zachęcali wiernych do szczepień. Wcześniej na potrzebę większego zaangażowania Kościoła w promocję szczepień zwracał uwagę minister zdrowia Adam Niedzielski.

O pomoc w promocji szczepień do kard. Nycza zwrócił się także wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

"Prośba jest słuszna i poważna"

"Pomoc Kościoła ma istotne znaczenie w sytuacji, gdy pandemia koronawirusa w Polsce, mimo chwilowego uspokojenia, jeszcze nie została całkowicie opanowana, a wirus wykazuje tendencję do nieustannego tworzeniu nowych, w tym bardziej zaraźliwych wariantów" – napisał wojewoda. "Wierzę, że osobisty autorytet księdza kardynała i pozostałych duchownych oraz wywodzące się wprost z Ewangelii wezwania do troski o bliźniego i współodpowiedzialności za wspólnotę będą dla nich przekonującymi argumentami do podjęcia decyzji o zaszczepieniu siebie i bliskich, w tym młodzieży" - dodał. 

 

ZOBACZ: Niedzielski: Kościół mógłby bardziej pomóc w promocji szczepień

 

Kardynał Nycz zaapelował do proboszczów archidiecezji warszawskiej, by zachęcali wiernych do szczepień. "Prośba jest słuszna i poważna, bowiem wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego. Sam nawiązałem do tego w kazaniu na Boże Ciało, bo uważam, że to jest obowiązek Kościoła".  

 

Duchowny przypomniał, że "przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, gdzie odbędzie się beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, otwarto powszechnie dostępny punkt szczepień. Niech to będzie przykład konkretnej troski o dobro bliźniego, przykład dla wszystkich w Archidiecezji Warszawskiej przed zbliżającą się beatyfikacją". 

 

Za wsparcie akcji podziękował minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

Wcześniej wsparcie dla akcji szczepień wyraził bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, zrzeszającej Kościoły: Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Metodystyczny, Ewangelicko-Reformowany, Polskokatolicki, Prawosławny i Starokatolicki Mariawitów. 

 

 

Minister zdrowia: Kościół mógłby bardziej pomóc

W minionym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że "Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi kwestie szczepień".

 

Zaznaczył, że w przypadku liczby chętnych do szczepień przeciw COVID-19 "potrzeby jest nowy impuls". - Autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc - ocenił szef MZ.

 

Poinformował, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy z przedstawicielami Kościoła. Wspomniał, że planowane jest pewne przedsięwzięcie z udziałem archidiecezji lubelskiej, na razie minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów.

 

- Chcemy poprosić o pomoc - oświadczył.

 

Kampania szczepień przeciwko Covid-19 w Stolicy Apostolskiej rozpoczęła się 13 stycznia. Wśród pierwszych osób znalazł się papież Franciszek i jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI, o czym 14 stycznia poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

pgo/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie