Afganistan. Antoni Macierewicz nie wyklucza przyjęcia uchodźców. "Potrzebna dokładna analiza"

Polska
Afganistan. Antoni Macierewicz nie wyklucza przyjęcia uchodźców. "Potrzebna dokładna analiza"
PAP/EPA/STRINGER
Afgańczycy czekający przed lotniskiem w Kabulu na wylot z kraju

- Na pewno powinniśmy przyjąć Afgańczyków, którzy z nami współpracowali - stwierdził Antoni Macierewicz na antenie Radia Wnet. Poseł PiS nie wyklucza także przyjęcia szerszej grupy uchodźców. Jak jednak podkreśla, taką decyzję musi poprzedzić dokładna analiza.

- Świat był stabilniejszy przed objęciem władzy przez pana Bidena (Joe Bidena, prezydenta USA - red.), miniona niedziela była tylko konsekwencją tego, że pan Biden objął władzę, od tego czasu rozpoczęły się bardzo dramatyczne wydarzenia w skali całego świata - powiedział Antoni Macierewicz na antenie Radia Wnet.

"Sojusze są bardzo ważne"

Były minister obrony narodowej podkreślił: - Każdy naród decyduje sam o własnym bezpieczeństwie.

 

- Sojusze są bardzo ważne i nasz sojusz z USA ma olbrzymie znaczenie, ale będzie on skuteczny tylko wtedy, jeśli będziemy zdolni do tego, by sami sobie to bezpieczeństwo zapewnić - dodał poseł PiS.

 

ZOBACZ: Talibowie przejęli władzę. Napięta sytuacja w Afganistanie [NA ŻYWO]

 

- Gwarantem naszego bezpieczeństwa może być tylko naród polski, siła polskiej armii i gospodarki - podkreślił.

Decyzja Bidena podjęta w sposób ryzykowny

- Decyzja Bidena wystawiła na niebezpieczeństwo wszystkich sojuszników Stanów Zjednoczonych w Afganistanie, została podjęta w sposób bardzo ryzykowny i nieodpowiedzialny z punktu widzenia zobowiązań Stanów Zjednoczonych wobec sojuszników - stwierdził Macierewicz. I dodał: - Ocena całego świata jest dosyć jednoznacznie negatywna.

 

- Polskie wojsko zostało wycofane z Afganistanu dużo wcześniej niż siły zbrojne innych państw - przypomniał Macierewicz. Ocenił, że Polska bardzo dobrze przygotowała się do tej operacji.

Przyjęcie afgańskich uchodźców: "nie wykluczam"

- Na pewno powinniśmy przyjąć Afgańczyków, którzy z nami współpracowali. Jeżeli chodzi o przyjęcie szerszej grupy, decyzja musi zostać podjęta po przeanalizowaniu, jakie to są zespoły ludzi - powiedział poseł, zapytany o kwestię pomocy dla uchodźców. - Musimy tu realizować ostrożną politykę, nieopartą wyłącznie na doraźnych decyzjach - dodał.

 

ZOBACZ: Jaka przyszłość czeka kobiety pod rządami talibów?

 

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel, przekazała, że Wielka Brytania przyjmie do 20 tys. uchodźców z Afganistanu i apelowała do innych krajów aby poszły za jej przykładem - poinformowała w artykule, jaki ukazał się we wtorkowym wydaniu dziennika "Daily Telegraph". Czy Polska również powinna złożyć taką deklarację?

- Nie sądzę, żeby to było w ogóle wykluczone, ale musi być poprzedzone bardzo dokładna analizą - stwierdził Antoni Macierewicz.

an/Radio Wnet
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie