Błaszczak: "Nie przechodzicie obok". Szef MON uhonorował wojskowych

Polska
Błaszczak: "Nie przechodzicie obok". Szef MON uhonorował wojskowych
Polsat News
Na zdjęciu: szef MON Mariusz Błaszczak honorujący żołnierzy.

W przeddzień Święta Wojska Polskiego minister obrony uhonorował wyróżniających się żołnierzy i oddziały oraz wręczył pośmiertnie nominacje oficerskie dwóm żołnierzom AK i powojennego podziemia. - Miałem zaszczyt uhonorować żołnierzy, którzy wykazali się męstwem, ratując życie innych - powiedział Mariusz Błaszczak w czasie uroczystości.

- Nie przechodzicie obok, kiedy widzicie, że ktoś potrzebuje pomocy, to istota służby wojskowej - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak do żołnierzy, których wyróżnił za ratowanie ludzkiego życia.

Błaszczak: wykazali się męstwem

- Miałem zaszczyt uhonorować żołnierzy, którzy wykazali się męstwem, ratując życie innych. Dziękuje paniom i panom za postawę służby, za to, że nie przechodzicie obok, kiedy widzicie, że ktoś potrzebuje pomocy - powiedział minister w sobotę podczas uroczystości w siedzibie MON w Warszawie.

 

Szef MON wręczył nagrody pieniężne żołnierzom, którzy wykazali bohaterstwo w ratowaniu ludzkiego życia. Wyróżnił wojskowych m. in. za uratowanie osób z płonącego pojazdu, skuteczną akcję gaśniczą, uratowanie życia tonącemu, przywrócenie funkcji życiowych poszkodowanym, uratowanie życia niemowlęciu, udzielenie pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych, powstrzymanie napaści na personel medyczny, udaremnienie próby samobójczej i zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy.

 

ZOBACZ: Szef MON Mariusz Błaszczak: zakażemy noszenia mundurów przez "antyszczepionkowych terrorystów"

 

- To jest istota służby wojskowej. To nie jest praca, obowiązki wypełniane przez osiem godzin, to jest postawa życiowa - dodał polityk. Podkreślił także zaangażowanie wojska w walkę z epidemią koronawirusa.

 

Minister wręczył również odznaczenia resortowe, nadał tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz RP i Przodujący Oddział Wojska Polskiego, które otrzymały: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej i 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

Odznaczenia za walkę w podziemiu

Mariusz Błaszczak wręczył nadane pośmiertnie patenty oficerskie rodzinom dwóch żołnierzy AK i powojennego podziemia - Tadeusza Przewoźnika ps. Kuba, zmarłego w 1992 r., i Tadeusza Radwańskiego ps. Kostek, który zmarł w więziennym szpitalu w 1948 r. Obaj zostali odznaczeni Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

 

- Nie pogodzili się z decyzjami, które doprowadziły do tego, że Polska, chociaż formalnie była w obozie zwycięzców, faktycznie po wojnie niepodległości nie odzyskała, obaj walczyli jako żołnierze niezłomni - powiedział szef resortu obrony o dwóch żołnierzach AK, którzy później wstąpili do NSZ.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: misja w Afganistanie była skrajnie trudna. Zwyciężyliśmy w tej próbie

 

Błaszczak nawiązał do Bitwy Warszawskiej 1920 r., w której rocznicę zostało ustanowione Święto Wojska Polskiego. Powiedział, że była to batalia, która "uratowała wolność Rzeczypospolitej, ale także przesądziła o losach świata, dlatego że wiktoria warszawska dała wolność Europie".

 

- Ochroniła Europę przed Rosją bolszewicką i przed rosyjskim, bolszewickim totalitaryzmem - dodał. Podkreślił, że polskie wojsko składało się w 1920 r. z ochotników.

 

Błaszczak złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze i pod tablicami na terenie siedziby MON przy ul. Klonowej, upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej.

 

WIDEO - Szef MON Mariusz Błaszczak uhonorował żołnierzy w przeddzień Święta Wojska Polskiego

 

"Zaszczyt, stabilne zatrudnienie i godne uposażenie"

Również w sobotę minister zachęcał w Tomaszowie Mazowieckim młodzież do podjęcia służby w armii.

 

- 101. rocznica Bitwy Warszawskiej, święto Wojska Polskiego, które obchodzimy już od dziś - centralne uroczystości odbędą się jutro - obchodzimy pod hasłem "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej". Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby młodzi ludzie przystępowali do Wojska Polskiego - mówił Błaszczak podczas uroczystości odsłonięcia na jednym z osiedli Tomaszowa Mazowieckiego muralu "Mur, ale historia Wojska Polskiego", poświęconego polskim lotnikom, którego autorem jest Rafał Roskowiński.

 

- Ten mural jest symbolem związków między Wojskiem Polskim a społecznością lokalną. Będzie o nich przypominał i będzie ważnym ogniwem łączącym tradycję, historię i chwałę polskiego oręża. Tu, w Tomaszowie Mazowieckim Wojsko Polskie było, jest i będzie. 25. Brygada Kawalerii Powietrznej to żołnierze, którzy są doświadczeni, profesjonalni, dbają o bezpieczeństwo RP, ale również tworzą historię społeczności lokalnej - powiedział Błaszczak.

 

ZOBACZ: Święto Wojska Polskiego. Program obchodów w Warszawie. Co się będzie działo 15 sierpnia?

 

Podczas swojego przemówienia na pikniku wojskowym na tomaszowskich błoniach szef MON zachęcał młodych ludzi do wstępowania w szeregi wojska.

 

- Zachęcam, żeby służyć ojczyźnie, żeby służyć innym. Chcę też zachęcić państwa do różnych form służby w Wojsku Polskim. Ta podstawowa forma to oczywiście wojsko zawodowe, ale mamy też nową formułę, piąty rodzaj sił zbrojnych - Wojska Obrony Terytorialnej. To żołnierze, którzy łączą swoją aktywność zawodową ze służbą w Wojsku Polskim. To bardzo przystępna i otwarta formuła. Zachęcam, żeby ci, którzy nie chcą zostać żołnierzami zawodowymi, skorzystali z formuły służby w WOT - mówił.

 

Według szefa MON służba w wojsku to wybór atrakcyjnej kariery zawodowej.

 

- To naprawdę dobry wybór. To oczywiście zaszczyt, żeby służyć ojczyźnie, żeby służyć innym, ale też chciałem podkreślić, że to stabilne zatrudnienie i godne uposażenie, co również jest istotne dla każdego - dodał minister, zachęcając też do odwiedzenia punktów rekrutacyjnych na piknikach wojskowych.

 

W Tomaszowie Mazowieckim - jak podał resort obrony - odsłonięciu muralu wykonanego w ramach konkursu MON towarzyszą nie tylko uroczystości, ale także lokalne akcje w przestrzeni otwartej np. wystawy militariów, "żywe lekcje historii", pikniki, a także pokazy grup rekonstrukcyjnych i koncerty.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie