Legitymacje studenckie stracą ważność. Minister uchylił rozporządzenie

Polska
Legitymacje studenckie stracą ważność. Minister uchylił rozporządzenie
polsatnews.pl
Aby nadal korzystać ze zniżek, studenci oraz doktoranci być nadal zapisani na uczelnię

Uczelnie wrócą do stacjonarnego trybu nauczania - potwierdził to minister Przemysław Czarnek, uchylając "covidowe" rozporządzenie. Jednocześnie resort nauki przekazał, że legitymacje studentów i doktorantów stracą ważność. To oznacza koniec powstałej podczas pandemii możliwości korzystania ze zniżek dla osób, które zrezygnowały ze studiów lub je ukończyły.

Gdy do Polski nadszedł koronawirus, szkoły, ale i uczelnie wyższe przeszły na zdalny tryb nauczania. Studenci i doktoranci nie pojawiali się więc na uniwersytetach, a ich legitymacje - uprawniające do zniżek np. w transporcie zbiorowym - zgodnie z rozporządzeniem MEiN pozostawały wciąż ważne. 


W "normalnych" warunkach studenci co pół roku musieli pobierać specjalną naklejkę. Umieszczona na dokumencie, przedłużała ona jego ważność na około pół roku. Jednak w erze koronawirusa legitymacje pozostawały ważne bez przerwy, co sprawiało, że z rozmaitych zniżek korzystały również osoby, które od miesięcy nie studiowały.

 

ZOBACZ: Holandia. Uczelnie przestają rekrutować zagranicznych studentów

 

W życiu codziennym trudno było bowiem zweryfikować, czy ktoś kupujący np. bilet ulgowy na pociąg w rzeczywistości ma status studenta. Niższe ceny mogą uzyskać osoby studiujące przed 26. rokiem życia. Dla doktorantów ten próg wiekowy to 35 lat.

Ważność legitymacji studenckich. Czarnek uchylił rozporządzenie

Zdalny tryb funkcjonowania szkolnictwa wyższego regulowały ministerialne rozporządzenia. Podczas pandemii wydano ich kilka; zazwyczaj ich głównym celem było przedłużenie czasu obowiązywania poprzednich, analogicznych aktów prawnych.

 

Jednak w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, iż szef resortu uchyli rozporządzenie "z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19". Ten akt przestanie obowiązywać w niedzielę.

 

Jak wyjaśniło ministerstwo, od nowego roku akademickiego 2021/22 zajęcia dla studentów i doktorantów - co do zasady - będą organizowane w siedzibach uczelni. To oznacza powrót do trybu studiowania sprzed pandemii.

Ministerstwo nauki nie wyklucza, że wróci zdalna nauka 

Jednocześnie zaznaczono, że legitymacje studenckie i doktoranckie oraz służbowe nauczycieli akademickich pozostaną ważne przez 60 dni od dnia uchylenia rozporządzenia - czyli do 14 października 2021 r. 

 

ZOBACZ: Rząd tworzy Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dział "praca" przeniesiony

 

Ich posiadacze - by dalej korzystać ze zniżek - najpóźniej do 29 listopada będą musieli "zdobyć" nową naklejkę. Nie uda im się tego zrobić, jeśli nie będą studiować. 

 

MEiN dodało, że zostanie przywrócona także możliwość przeprowadzania ocen okresowych nauczycieli akademickich, a także kierowania ich "na badania okresowe lub badania w celu wydania orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia".
 

Resort zastrzegł, że jeśli sytuacja epidemiczna w Polsce pogorszy się, możliwe jest wprowadzenie na nowo ograniczeń w funkcjonowaniu szkolnictwa wyższego. Wśród ewentualnych opcji wymienił wprowadzenie hybrydowego lub zdalnego trybu nauczania.

wka/pdb/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie