Rozporządzenie MON: zakaz noszenia wojskowych mundurów na niektórych zgromadzeniach

Polska
Rozporządzenie MON: zakaz noszenia wojskowych mundurów na niektórych zgromadzeniach
Polsat News
Protest antyszczepionkowców w Katowicach. Na pierwszym planie widoczna osoba ubrana w strój imitujący mundur polskiego żołnierza

Zakaz noszenia mundurów wojskowych lub ich części przez uczestników zgromadzeń, których celem jest niszczenie mienia publicznego - wprowadzenie takiego przepisu zakłada opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. To reakcja resortu na przypadki, gdy tzw. antyszczepionkowcy ubierali się w polskie mundury.

Zakaz, który ma wejść w życiu w dzień po ogłoszeniu projektowanego rozporządzenia, ma objąć oznaki przynależności państwowej, w tym godło i flagę Polski.

 

W piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak sugerował, że jego resort będzie zapobiegał przypadkom, gdy sprzeciwiający się programowi szczepień i pandemicznym obostrzeniom ubierają mundury Wojska Polskiego. Ich strój mógł sugerować, że są żołnierzami.

 

ZOBACZ: Włochy. Minister: restauratorzy mogą sprawdzać przepustki Covid-19, ale nie dowody tożsamości

 

"Antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy WP. Zakończyliśmy prace nad przepisami, które jednoznacznie zakażą noszenia mundurów przez tego rodzaju grupy i wprowadzą sankcje. Stosowne rozporządzenie kierujemy do uzgodnień międzyresortowych" - napisał wówczas na Twitterze.

 

Zakaz noszenia mundurów. Kogo obejmie?

Według projektodawców, w związku z eskalacją konfliktów, przejawiających się m.in. w narastającej agresji niektórych grup oraz występujących w Polsce w ostatnim czasie atakach np. na punkty szczepień przez osoby, które nadużywają albo używają mundurów lub ich części wycofanych już z użycia w siłach zbrojnych, "niezbędne jest natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do zapobiegania takim procederom".

 

Projekt przewiduje zakaz noszenia munduru lub jego części przez osoby "uczestniczące przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes sił zbrojnych; strajkach, demonstracjach, manifestacjach i zgromadzeniach mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych; zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny", a także "w działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego lub które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia lub uszkodzenia".

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: niezaszczepieni mogą spodziewać się obostrzeń

 

Nie wolno będzie używać składników umundurowania w "działaniach mających na celu naruszenie nietykalności cielesnej osób realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego" ani w "przedsięwzięciach mających na celu publiczne manifestowanie poglądów, które mogą naruszać wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela".

Kto obecnie może nosić wojskowy mundur

Według autorów, precyzyjne określenie katalogu przypadków, w których używanie umundurowania będzie zabronione, powoduje, że projektowana regulacja nie wpłynie na możliwość noszenia mundurów lub ich części przez osoby używające ich w celach rekreacyjnych np wędkarzy czy myśliwych.

 

"Projektowana regulacja nie wpłynie negatywnie na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na handlu mundurami, których wzór został określony w przepisach już nieobowiązujących" – zapewniono w uzasadnieniu.

 

Obecne przepisy zakazują noszenia kompletnego munduru wojskowego - zarówno polowego, jak wyjściowego i galowego - przez osoby nieuprawnione, także jeśli jest on pozbawiony oznak stopni, korpusu i specjalności.

 

Mundur mogą nosić uczniowie klas mundurowych, studenci i członkowie stowarzyszeń współpracujących z wojskiem. Uczniowie mogą nosić orła według specjalnego, opracowanego dla nich wzoru; w przypadku stowarzyszeń paramilitarnych wymagana plakietka z nazwą organizacji.

 

W ostatnim czasie doszło do fizycznych ataków na punkty szczepień, np. w Zamościu, Gdyni i Grodzisku Mazowieckim. Z kolei w Aleksandrowie Kujawskim grupa antyszczepionkowców weszła do domu dziecka, gdzie groziła pracownikom placówki.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie