Ministerstwo Zdrowia: od piątku szczepionka Moderny także dla nastolatków

Polska
Ministerstwo Zdrowia: od piątku szczepionka Moderny także dla nastolatków
PAP/EPA/AHMED JALIL
Dotychczas młodzież mogła być szczepiona jedynie szczepionką Pfizera

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, od piątku możliwe szczepienie nastolatków preparatem Spikevax od Moderny.

Dotychczas jedynym preparatem podawanym dzieciom i młodzieży w wieku 12-18 lat był ten od firmy Pfizer/BioNTech. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że od piątku szczepienie tej grupy osób możliwe jest też preparatem Spikevax od Moderny.

28 dni między dawkami

Resort opublikował także komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień u osób do 18. roku życia. Zgodnie z nim w przypadku szczepionki Comirnaty (od firmy Pfizer/BioNTech) rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Z kolei w przypadku szczepionki Spikevax (od Moderny) zarekomendowano odstęp to 28 dni.

 

ZOBACZ: Włochy. Pediatrzy apelują o szczepionki dla najmłodszych. "Dzieci też umierają na Covid-19"

 

W komunikacie podkreślono, że rekomendacje są zgodne z charakterystyką produktów leczniczych. Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami

40 proc. 18-latków zaszczepionych

Jak dotąd, obok osób pełnoletnich, dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat szczepione są preparatem firmy Pfizer/BioNTech. Szczepionka J&J jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają podania dwóch dawek.

 

ZOBACZ: MEiN: Ok. 30 proc. nastolatków zaszczepionych co najmniej jedną dawką

 

Rejestracja na szczepienia i szczepienia przeciwko COVID-19 dla młodzieży w wieku 16-17 lat ruszyła w połowie maja. Wcześniej ruszyła rejestracja 18-latków. 7 czerwca dołączyły do nich dzieci w wieku 12-15 lat.

 

Na początku sierpnia zaszczepionych przeciw COVID-19 co najmniej jedną dawką było około 30 proc. nastolatków w wieku 12-18 lat; 18-latków zaszczepionych było 41,73 proc., a 12-latków - 17,98 proc. Największy odsetek zaszczepionych jest w woj. mazowieckim, a najmniejszy w podkarpackim. Dane takie przekazało Ministerstwo Edukacji i Dziedzictwa Narodowego.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie