Rząd tworzy Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dział "praca" przeniesiony

Polska
Rząd tworzy Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dział "praca" przeniesiony
Polsat News
Decyzja premiera. Zmiany w resortach.

Zmiany w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W "Dzienniku Ustaw" ukazały się rozporządzenia, które przenoszą dział praca z resortu rozwoju do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Dokumenty podpisał prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. To pokłosie dymisji wicepremiera i ministra rozwoju Jarosława Gowina. Lider Porozumienia stracił urzędy w środę decyzją prezydenta.

W czwartek wieczorem w Dzienniku ustaw ukazało się rozporządzenie Rady ministrów w sprawie utworzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką - podał w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, czyli w czwartek 12 sierpnia.

 

Jak wskazano w rozporządzeniu, przekształcenie polega na wyłączeniu z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii działu "praca" i włączeniu go ponownie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Do resortu rodziny i polityki społecznej przechodzą też pracownicy obsługujący sprawy tego działu.

Nowe ministerstwo po dymisji Gowina

"Tworzy się Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii" - napisano w dokumencie.

 

Jak wskazano w rozporządzeniu, przekształcenie, polega na wyłączeniu z dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii działu praca i włączeniu go ponownie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Do resortu rodziny i polityki społecznej przechodzą też pracownicy obsługujący sprawy tego działu.

 

ZOBACZ: Była wiceminister Anna Kornecka: "zwalniają wszystkich". Ministerstwo rozwoju: "fake news"

 

Przekształcenie to "polega na wyłączeniu z dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, obsługującego sprawy działów budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, gospodarka, turystyka i praca, komórek organizacyjnych obsługujących sprawy działu praca oraz pracowników obsługujących sprawy tego działu".

Dział "praca" został przeniesiony

Jednocześnie w "Dzienniku ustaw" opublikowane zostało kolejne rozporządzenie, informujące o przekształceniu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej poprzez dodanie do niego działu "praca" przeniesionego wraz z pracownikami z dotychczasowego ministerstwa rozwoju.

 

ZOBACZ: KRRiT: kolejne głosowanie ws. koncesji dla TVN24 nie przyniosło rozstrzygnięcia

 

Zmiana "polega na włączeniu do dotychczasowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, obsługującego sprawy działów rodzina i zabezpieczenie społeczne, komórek organizacyjnych obsługujących sprawy działu praca oraz pracowników obsługujących sprawy tego działu z dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii" - napisano w rozporządzeniu podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego.

 

 

We wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o dymisji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Z kolei w środę, prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego odwołał lidera porozumienia z pełnionych funkcji.

 

Dodano, że traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z 7 października 2020 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

 

Jednocześnie ukazały się rozporządzenia dotyczące rozszerzenia kompetencji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a także w sprawie szczegółowego zakresu działania obu resortów. Wskazano w nich, że minister rozwoju i technologii jest dysponentem części 18, 20 i 40 budżetu państwa, a minister rodziny i polityki społecznej jest dysponentem części 63, 44 i 31 budżetu państwa.

 

Podano też, że rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia tj. 12 sierpnia br.

 

hlk/aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie