Niedzielski: my już faktycznie mamy czwartą falę

Polska
Niedzielski: my już faktycznie mamy czwartą falę
PAP/Paweł Supernak
Minister zdrowia Adam Niedzielski jest zdania, że w Polsce rozpoczęła się już czwarta fala zakażeń koronawirusem

My już faktycznie mamy czwartą falę, bo przecież te najniższe poziomy odnotowywaliśmy 3-4 tyg. temu, kiedy średnia 7-dniowa była poniżej 100, w tej chwili ona jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200 - powiedział w czwartek w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nie liczy się dla nas tylko liczba nowych zakażeń, ale ważne jest to, czy przekłada się ona na hospitalizację - zaznaczył minister.

 

- W Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii są bardzo duże przyrosty zakażeń, nie przekładają się one ani na hospitalizację ani na zgony. To jest to dobrodziejstwo szczepień - powiedział.

Niedzielski o antyszczepionkowcach: rząd pracuje nad monitoringiem w Internecie

- To wszystko zaczęło się w Internecie, gdzie w ramach wyznawania wolności słowa żadne z tych treści nie były ograniczane - powiedział minister Adam Niedzielski. Zresztą ta liczba manipulacji i fake news'ów jest praktycznie niemożliwa do opanowania - dodał.

 

Minister powiedział, że rząd pracuje nad stałym monitoringiem tego, co się dzieje w Internecie. - Taki monitoring w zakresie szczepień już istnieje poprzez adres SzczepimySię. Natomiast zjawisko fake new'sów dot. pandemii jest zdecydowanie szersze - mówił.

 

ZOBACZ: Antyszczepionkowcy wtargnęli do domu dziecka w Aleksandrowie Kujawskim

 

Zapytany o to, co proponuje, aby uniknąć takich sytuacji jak podpalenie w Zamościu odpowiedział, że rząd stawia na monitorowanie i analizę tego, co się dzieje w sieci. Nie tylko pod kątem dementowania fake news'ów, ale również obserwowania stron, "które odpowiadają organizacjom antyszczepionkowym".

 

Drugim aspektem jest dodatkowe wzmocnienie nadzoru i ochrony nad punktami szczepiennymi.

 

Ponadto minister Niedzielski zapowiedział, że przyszłym tygodniu - we wtorek - odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie