Podkarpackie. Straż Graniczna zatrzymała migrantów. Udawali, że biorą udział w wyprawie survivalowej

Polska
Podkarpackie. Straż Graniczna zatrzymała migrantów. Udawali, że biorą udział w wyprawie survivalowej
wikimedia commons/Ondřej Žváček
Obcokrajowcy ostatecznie przyznali, że chcieli dotrzeć do Niderlandów i tam się osiedlić.

Trzech Afrykańczyków, którzy pieszo przeszli do Polski tzw. zieloną granicę z Ukrainy, zatrzymał BiOSG. Cudzoziemcy udawali zaskoczonych sugerując, że uczestniczyli w wyprawie survivalowej – poinformowała w środę PAP rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor.

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Pikor przekazała, że zatrzymani cudzoziemcy to dwaj Gambijczycy w wieku 28 i 37 lat oraz 30-letni Nigeryjczyk. Zostali zatrzymani w nocy z poniedziałku na wtorek w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy w Korczowej.

 

- Mundurowi obserwujący granicę z wykorzystaniem niezawodnych w tych warunkach kamer termowizyjnych zarejestrowali moment nielegalnego przekroczenia granicy przez trzy osoby. W wyniku działań szybko ujęto sprawców – wyjawiła mjr Pikor.

 

Dodała, że dwóch cudzoziemców miało przy sobie paszporty, trzeci kserokopię dokumentu. W czasie składania przez nich wyjaśnień strażnicy graniczni zorientowali się, że Afrykańczycy podają wcześniej uzgodnioną, wspólną wersję zdarzeń.

 

ZOBACZ: Litwa. Fala migracji z Białorusi. Dziennikarka: "żywe mięso" w wojnie hybrydowej

 

- Twierdzili, że studiują na Ukrainie i postanowili doświadczyć leśnej wyprawy survivalowej. Biwakowali i poznawali rejon zachodniej Ukrainy. Nie wiedzieli, że przekroczyli granicę do Polski – przekazała rzeczniczka BiOSG.

Próbowali dotrzeć do Niderlandów

Obcokrajowcy ostatecznie przyznali, że chcieli dotrzeć do Niderlandów i tam się osiedlić.

 

- Mieli przy sobie kilkaset złotych i kilkadziesiąt euro oraz plecaki z ubraniami na zmianę. Mundurowym pokazali też telefony z zaplanowaną trasą podróży – dodała mjr Pikor.

 

ZOBACZ: KE ws. migracji: obowiązkowa solidarność i nacisk na deportacje

 

Afrykańczycy usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy, do których się przyznali. Dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i zostali przekazani ukraińskim służbom granicznym.

 

Z danych BiOSG wynika, że od początku 2021 roku na tzw. zielonej granicy na Podkarpaciu zatrzymano ponad 140 imigrantów. Wśród nich dominują Afgańczycy, Turcy i Syryjczycy, zaś z Afryki zatrzymano dotąd 11 nielegalnych imigrantów.

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie