Zamość. Policja opublikowała nagranie z podpalenia punktu szczepień. Proszą o informacje

Polska
Zamość. Policja opublikowała nagranie z podpalenia punktu szczepień. Proszą o informacje
Polsat News / Lubelska Policja
Minister zdrowia Adam Niedzielski obiecał 10 tys. zł nagrody za wskazanie sprawcy

To akt terroru wobec państwa - tak atak na punkt szczepień w Zamościu ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział też 10 tysięcy złotych nagrody za wskazanie sprawcy. Policja opublikowała nagranie z podpalenia punktu szczepień w Zamościu (Lubelskie). Widać na nim zamaskowanego sprawcę przestępstwa. Policja prosi o kontakt wszystkich, którzy mają informacje na temat tego zdarzenia.

Policja poinformowała, że powstał specjalny policyjny zespół dedykowany sprawie podpalenia w Zamościu.

 

ZOBACZ: Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu. Niedzielski: mamy do czynienia z aktem terroru

 

W poniedziałek po południu lubelska policja opublikowała na swojej stronie nagranie z kamery monitoringu, które uchwyciło moment przestępstwa w okolicach Rynku Solnego w Zamościu. Widać na nim zamaskowanego mężczyznę – w czapce z daszkiem i maseczką na twarzy - który podjechał pod punkt szczepień na rowerze. W ręku trzymał pojemnik, prawdopodobnie z łatwopalną cieczą, następnie wybił szybę i wlał do wewnątrz kontenera zawartość pojemnika. Za pomocą zapalniczki wzniecił ogień.

Mężczyzna przyjechał rowerem pod punkt szczepień

Do podpalenia mobilnego punktu szczepień doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w Zamościu. "Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że nieznany mężczyzna około godziny pierwszej w nocy przyjechał rowerem pod mobilny punkt szczepień mieszczący się na Rynku Solnym i podłożył tam ogień" – przekazała w komunikacie st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

 

Jak dodała, po otrzymanym zgłoszeniu o pożarze punktu szczepień, policjanci z zamojskiej komendy w trakcie poszukiwań sprawcy podpalenia, zauważyli również ogień wydobywający się z budynku sanepidu przy ul. Peowiaków.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: apeluję do antyszczepionkowców

 

"Na miejscu obu pożarów interweniowali strażacy. W wyniku pożaru nikt nie odniósł obrażeń. Na miejscu podpaleń pracowali policjanci, którzy zabezpieczali ślady. Zabezpieczony został monitoring miejski, który zarejestrował nieznanego mężczyznę" – przekazała w komunikacie Krukowska-Bubiło.

 

WIDEO: Udostępnione nagranie policji. Materiał Polsat News

 

 

W celu wykrycia sprawcy podpaleń została powołana specjalna grupa śledcza, złożona z funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Policja prosi o kontakt

Osoby, które rozpoznają mężczyznę na publikowanym nagraniu lub posiadają istotne informacje na temat tego przestępstwa, proszone są o kontakt z policją pod numerem telefonu 47 815-19-00 lub telefon alarmowy pod 112. Nagranie z monitoringu można obejrzeć na stronie internetowej lubelska.policja.gov.pl.

 

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że osoba, która pomoże złapać sprawcę podpalenia stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz punktu szczepień w Zamościu otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł. - We współpracy z policją taką nagrodę przyznam i chciałem zachęcić wszystkich, którzy mają jakiekolwiek informacje dotyczące wczorajszych czy dzisiejszych bardziej incydentów, o przekazywanie informacji do policji" – powiedział Niedzielski.

W Zamościu nadzór policji nad punktami szczepień

Na poniedziałkowej konferencji prasowej wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk poinformował, że wszystkie punkty szczepień na terenie województwa zostaną "zabezpieczone" przed atakami wandalizmu - dotyczy to punktów stacjonarnych i mobilnych. Nadzór nad ich bezpieczeństwem ma wzmocnić policja.

 

Robert Gmitruczuk poinformował, że po ataku wandali na punkty szczepień w Zamościu został zorganizowany zastępczy punkt, w którym będzie można kontynuować szczepienia mieszkańców miasta. Jak wyjaśnił, są do niego dowożone szczepionki, te, które były przechowywane w zaatakowanym punkcie, zostały zniszczone.

 

Wicewojewoda zachęcał mieszkańców, by nie rezygnowali ze szczepień. - Te punkty są bezpieczne i zabezpieczone przez odpowiednie służby - zapewnił.

 

aml/pdb / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie