Rosja. Bloger skazany na 2 lata więzienia. Symulował w metrze atak COVID-19

Świat
Rosja. Bloger skazany na 2 lata więzienia. Symulował w metrze atak COVID-19
lona/CC-by-SA/Commons
Moskiewskie metro

Sąd w Moskwie skazał w poniedziałek na dwa lata i cztery miesiące kolonii karnej blogera Karomatułło Dżaborowa, który w 2020 roku w wagonie metra w Moskwie symulował atak wywołany zakażeniem koronawirusem. Dżaborow nie przyznał się do winy.

Bloger, obywatel Tadżykistanu, został zatrzymany w lutym 2020 roku. Oskarżono go o chuligaństwo po tym, gdy w wagonie metra upadł na podłogę symulując drgawki. Jego wspólnicy krzyczeli, że jest on zakażony koronawirusem. Wśród pasażerów wybuchła panika, ludzie w pośpiechu opuszczali wagon. Nagranie tego zajścia trafiło do internetu.

 

 

Adwokat Dżaborowa poinformował, że nie będzie odwoływać się od wyroku. Dziennik "Kommiersant" podał, że wyrok oznacza, że bloger jeszcze w sierpniu wyjdzie na wolność. Dżaborow przebywał od lutego 2020 roku w areszcie śledczym. Jeśli sąd uwzględnia w wyroku pozbawienia wolności pobyt skazanego w areszcie śledczym, to jeden dzień w areszcie przeliczany jest jako 1,5 dnia w kolonii karnej o zwykłym rygorze.

 

ZOBACZ: Rosja. Google ukarany grzywną za odmowę lokalizacji danych. To pierwsza taka kara

 

Na procesie prokurator zażądał dla Dżaborowa czterech lat kolonii karnej. Mężczyzna nie przyznał się do winy, lecz oznajmił, że wyraża szczerą skruchę za swój czyn, który nazwał głupim żartem.

 

Wspólnicy blogera otrzymali wyroki w zawieszeniu.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie