YouTube usuwa nagrania Bolsonaro związane z koronawirusem

Świat
YouTube usuwa nagrania Bolsonaro związane z koronawirusem
Reuters
Biuro brazylijskiego prezydenta, jak podał Reuters, nie odniosło się jeszcze do tej sprawy.

YouTube poinformował w środę, że usunął nagrania opublikowane w tym serwisie przez prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, oceniając, że rozprzestrzeniały one fałszywe informacje na temat pandemii koronawirusa.

Serwis przekazał w oświadczeniu prasowym, że decyzję podjął niezależnie od stanowiska, jakie sprawuje Bolsonaro, oraz jego poglądów politycznych.

 

ZOBACZ: Bolsonaro zdjął przy nich maskę. Dziennikarze pozywają prezydenta

 

Bolsonaro jest krytykowany za to, jak radzi sobie z walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Brazylii, jednym z najbardziej poszkodowanych przez pandemię krajów na świecie.

Uzasadnienie YouTube

Od marca zeszłego roku koronawirusem zakaziło się w kraju 19,4 mln osób, a ok. 544 tys. zmarło.

 

ZOBACZ: Brazylia zawiesza umowę z Indiami na dostawę szczepionek. W tle podejrzenia o korupcję

 

Bolsonaro wielokrotnie wypowiadał się sceptycznie o szczepieniach, sprzeciwiał się wprowadzaniu lockdownów, polecał niesprawdzone specyfiki w walce z koronawirusem oraz krytykował obowiązek noszenia maseczek.

 

"Nasze zasady nie zezwalają na treści, według których hydroksychlorochina lub iwermektyna są skuteczne w leczeniu lub zapobieganiu Covid-19 albo że istnieje lekarstwo na tę chorobę, a maseczki nie są skuteczne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa" - uzasadnił YouTube.

"Po pandemii HIV wirus HIV nadal istnieje"

Według lokalnych mediów z profilu skrajnie prawicowego polityka usunięto 15 filmików. Na jednym z nich były brazylijski minister zdrowia Eduardo Pazuello porównał koronawirusa do AIDS. - Po pandemii HIV wirus HIV nadal istnieje. Nadal są zarażeni, większość jest leczona, a życie toczy się dalej - mówił na nagraniu.

 

Biuro brazylijskiego prezydenta, jak podał Reuters, nie odniosło się jeszcze do tej sprawy.

 

W zeszłym roku zarówno Facebook, jak i Twitter usunęły filmiki publikowane przez Bolsonaro za naruszenie warunków użytkowania tych mediów społecznościowych po tym, jak rekomendował sposoby ochrony przed wirusem sprzeczne z zaleceniami globalnych ekspertów ds. zdrowia publicznego.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie