Rosja. Google ukarany grzywną za odmowę lokalizacji danych. To pierwsza taka kara

Technologie
Rosja. Google ukarany grzywną za odmowę lokalizacji danych. To pierwsza taka kara
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Google nie skomentował decyzji sądu

Sąd w Moskwie ukarał w czwartek grzywną w wys. 3 mln rubli (41 tys. USD) koncern Google za odmowę lokalizowania danych rosyjskich użytkowników na terenie Rosji. To pierwsza taka grzywna dla Google'a, który wcześniej był karany za nieusuwanie zakazanych treści.

Sąd uznał, że koncern nie przestrzega rosyjskich przepisów dotyczących danych osobowych. O grzywnie poinformowała agencja TASS, powołując się na przedstawiciela sądu. Google potwierdził informację o grzywnie, ale nie skomentował decyzji sądu.

 

W lutym 2020 r. za odmowę zlokalizowania danych w Rosji ukarane zostały serwisy Twitter i Facebook. Facebook zapłacił grzywnę, a Twitter odwołał się od wyroku.

 

ZOBACZ: Francja. Google ukarany grzywną 500 mln euro

 

W kwietniu br. państwowy regulator internetu, urząd Roskomnadzor zażądał, by do końca maja Google, Twitter, Facebook i WhatsApp odpowiedziały na pytania dotyczące lokalizacji danych w Rosji. Urząd zagroził, że w razie odmowy serwisy te ukarane zostaną grzywną.

Ostrzeżenie dla Google'a

Następnie w czerwcu br. regulator ostrzegł, że Google może zostać ukarany karą w wysokości do 6 mln rubli (prawie 82 tys. USD) za to, że nie lokalizuje danych osobowych użytkowników rosyjskich w bazach danych na terenie Rosji.

 

W 2015 roku w Rosji przyjęto ustawę o lokalizacji danych osobowych. Każda firma, rosyjska lub zagraniczna, której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji, wykorzystując serwery znajdujące się na terytorium tego kraju.

Twitter i grzywny

Sąd w Moskwie ukarał w lipcu serwis społecznościowy Twitter dwiema grzywnami w łącznej wysokości 5,5 mln rubli (74 tys. USD). Sąd uznał, że Twitter popełnił wykroczenie administracyjne nie usuwając na żądanie regulatora internetu treści zakazanych w Rosji.

 

ZOBACZ: Rosja. Twitter ukarany po raz kolejny. Dwie grzywny

 

To kolejna grzywna dla Twittera orzeczona przez rosyjski sąd. Pod koniec maja łączna wysokość kar finansowych, jakie sądy nałożyły na serwis wynosiła 27,9 mln rubli (ponad 377 tys. USD).

an/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie