Podwyżki dla polityków. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel: nie będę świnią, nie pokażę SMS-ów

Polska
Podwyżki dla polityków. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel: nie będę świnią, nie pokażę SMS-ów
Polsat News
Prowadzący program Bogdan Rymanowski oraz jego goście

- Wynagrodzenia parlamentarzystów powinny być powiązane z najniższą stawką godzinową. Jaka praca, taka płaca - mówił w niedzielnym "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii" polityk PSL-KP Piotr Zgorzelski. Z kolei Konrad Berkowicz z Konfederacji zaproponował, by pensje polityków związać ze średnią krajową. Natomiast Radosław Fogiel (PiS) mówił, iż o podwyżki pytali posłowie opozycji.

Prezydent Andrzej Duda potwierdził w piątek, że podpisał rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń podsekretarzy stanu. Tym samym zwiększą się też pensje posłów i ministrów.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie ws. podwyżek pensji dla polityków

 

- Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane – wyjaśniał prezydent w "Gościu Wydarzeń".

Gajewska (KO): posłowie ZP musieli odczuć drożyznę w swoich portfelach

Decyzję głowy państwa o przyznaniu podwyżek politykom skomentowali goście niedzielnego "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii". Jak przypomniała Aleksandra Gajewska (KO), w Polsce panuje obecnie najwyższa od dekady inflacja.

 

- Mam wrażenie, że politycy Zjednoczonej Prawicy musieli tę drożyznę odczuć w swoich portfelach, skoro po doświadczeniach z zeszłego roku, w tak trudnym momencie, zdecydowali się ponownie podjąć temat podwyżek - uznała, nawiązując do głosowań z 2020 r., gdy Sejm - także głosami większości opozycji - zgodził się na zwiększenie uposażeń, a następnie projekt ten upadł w Senacie.

 

ZOBACZ: Włodzimierz Czarzasty: za dwa lata będziemy współrządzili

 

Gajewska dodała, że obecnie parlament został wykluczony z dyskusji o pensjach polityków. Wyjaśniła, że w międzyczasie "sypie się Zjednoczona Prawica", a nie wszyscy z rodzin członków tej koalicji "otrzymali posady w państwowych spółkach". To - jej zdaniem - jest przyczyna podnoszenia wynagrodzeń m.in. dla posłów.

 

- PO i większość opozycji mówiła, że nie poprze teraz tych podwyżek - stwierdziła posłanka KO.

Kanthak (SP): nasi parlamentarzyści są na szarym końcu w Europie

Gajewskiej odpowiedział Jan Kanthak z Solidarnej Polski, według którego "nie trzeba pytać, jak zagłosowałaby opozycja". - W 2020 r. zagłosowali "za". Dopiero tweet Donalda Tuska spowodował, że wycofali się rakiem. Ten polityk, piastując przez pięć lat stanowisko w Radzie Europejskiej, zarobił tyle, ile polski poseł uzyskałby w 68 lat - wyliczył.

 

W jego ocenie, nasi parlamentarzyści są na europejskim "szarym końcu", gdy ich pensje porówna się z zarobkami zagranicznych deputowanych.

 

- Czy trzeba tak drastycznie obniżać zarobki osób poświęcających się w sferze publicznej? - pytał Kanthak.

 

Prowadzący Bogdan Rymanowski dopytał, czy mamy dobry moment na podwyżki, gdy Polacy mierzą się jednocześnie ze wzrostem cen chociażby paliwa. Poseł Solidarnej Polski odparł, że kwoty, jakie wydajemy na benzynę, można porównać z czasami rządów PO-PSL.

 

- Wówczas wynagrodzenie pozwalało przeciętnie kupić 311 litrów paliwa. Teraz jest to 500 litrów. Zarobki w różnych sferach, dzięki rządom Zjednoczonej Prawicy, poszły do góry o ponad 40 proc. - uznał.

Liberadzki (Lewica): system powinien być logiczny

Z kolei zdaniem Bogusława Liberadzkiego, europarlamentarzysty Lewicy, system wynagrodzeń dla posłów "powinien być logiczny". Zaproponował, by wysokość wypłat dla polityków związać ze średnią krajową.

 

- Jest duży exodus posłów ze statusu zawodowego na "posła dojeżdżającego" - zauważył, przypominając, że w międzyczasie "zamrożone" są pensje w "budżetówce".

 

ZOBACZ: Manifestacja przed Trybunałem Konstytucyjnym. "Tu jest Polska, nie Bruksela!"

 

Głos zabrał również wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska). Jego zdaniem problem wokół poselskich wypłat "jest dużo poważniejszy niż niedzielna kawa".

 

- Podobnie jak rok temu, nie zauważyłem, by posłowie ze wszystkich klubów byli przeciwni. W 2020 r. dopiero rozhuśtanie łódki przez Tuska i Grzegorza Schetynę spowodowało, że parlamentarzyści sprzeciwili się podwyżkom, chociaż kilkadziesiąt godzin wcześniej mówili, iż super, że one będą - mówił w Polsat News.

"Na podwyżki dla posłów nigdy nie będzie dobrego czasu"

Zgorzelski zapewnił, że nie zarzuca hipokryzji posłom innych formacji. - Wynagrodzenia parlamentarzystów powinny być powiązane z najniższą stawką (godzinową - red.). Jaka praca, taka płaca - uznał, wyjaśniając, że prawidłowa praca polityków napędzałaby narodową gospodarkę.

 

Wicemarszałek przyznał, że na wzrosty wynagrodzeń dla posłów "nigdy nie będzie dobrego czasu".

 

Zapytany o projekt ustawy, która podwyższyłaby pensje samorządowcom, prezydentowi RP oraz byłym głowom państwa, odparł: - Jeśli przedstawiciele samorządu otrzymają rekompensatę za straty (obniżenie ich pensji z 2018 r. - red.), to będzie dobry pomysł.

 

Aleksandra Gajewska dodała, że te środki "zostały niesłusznie odebrane samorządowcom w wyniku afery nagród w rządzie Szydło". - Oni są najbliżej mieszkańców, a dostało się im - przypomniała.

 

Jak przekazała, KO rozpatrzy poparcie dla tej ustawy po tym, jak jej zapisy ujrzą światło dzienne. O tym projekcie, który w Sejmie ma zostać złożony w poniedziałek, pisał na Twitterze szef klubu PiS Ryszard Terlecki. 

 

Fogiel (PiS): apeluję o trochę rozwagi i mniej hipokryzji

Bogdan Rymanowski w "Śniadaniu" przytoczył też komentarz senatora Lewicy Marka Borowskiego, który na Twitterze ogłosił, że przyjmie 2 tys. zł z wprowadzanych podwyżek, natomiast resztę przeznaczy na cele charytatywne.

 

"Jarosław Kaczyński łaskawie podniósł mi pensję. Oświadczam, że w sytuacji, gdy płace nauczycieli i budżetówki praktycznie stoją w miejscu, a milionom Polaków rząd szykuje podwyżki podatków, mogę zaakceptować podwyżkę mojej płacy jedynie w wysokości 2000 zł, odebranych mi bezpodstawnie przez Kaczyńskiego w 2018 r. Kwotę ponad 2000 zł będę do końca kadencji przekazywał na rzecz działających na warszawskiej Pradze fundacji i organizacji, wspierających praskie dzieci, seniorów oraz praską edukację i kulturę. A płace parlamentarzystów nie powinny zależeć od kaprysu frustrata z Nowogrodzkiej!" - napisał senator.

 

 

Odniósł się do tego wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. - To jego wola. Każdy zrobi, co będzie chciał, ale nie wiem, dlaczego senator Borowski będzie dyktował parlamentarzystom, co mają robić - powiedział.

 

Zaapelował o "trochę rozwagi i mniej hipokryzji". - Nie będę świnią, aby mówić o nazwiskach czy pokazywać SMS-y od posłów KO, którzy dopytywali w kuluarach, kiedy będą podwyżki - przekazał, dodając, że podobne wypowiedzi padały ze strony polityków Lewicy.

 

ZOBACZ: Podwyżki dla polityków. Sprawdź, ile od sierpnia zarobią posłowie, marszałkowie i ministrowie

 

Fogiel przypomniał, że podwyżki to inicjatywa prezydenta, a on "jest nieco wyjęty z bieżącego sporu". - Nie będzie decydował o sobie samym - zauważył.

 

Również Jan Kanthak mówił w programie, iż "większą chęć podwyżek" widział wśród polityków opozycji.

Berkowicz (Konfederacja): pensję posłów trzeba związać ze średnią krajową netto

Natomiast Konrad Berkowicz z Konfederacji mówił, że jego formacja była jedyną, która rok temu zagłosowała przeciw podwyżkom. - Nie powinien decydować o nich parlament, lecz ich wysokość powinna być adekwatna do rezultatów pracy polityków. Obecnie szkodzą Polsce, więc powinny być obniżki, może pensje ujemne - zasugerował.

 

W jego opinii, jednym z "sensownym rozwiązań" byłoby powiązanie ze średnią krajową netto. - Im lepiej zarabialiby ludzie, tym lepiej posłowie. To zmuszałoby do dobrego zarządzania państwem - powiedział w Polsat News.

 

Berkowicz ogłosił, że dodatkowe pieniądze, które wpłyną na jego konto, przeznaczy na zatrudnienie dodatkowej osoby w biurze poselskim. Jak doprecyzował, pozwoli mu to na "więcej interpelacji" oraz interwencji, np. w sanepidzie.

 

Poprzednie odcinki programu "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" można obejrzeć tutaj.

wka / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie