Manifestacja przed Trybunałem Konstytucyjnym. "Tu jest Polska, nie Bruksela!"

Polska
Manifestacja przed Trybunałem Konstytucyjnym. "Tu jest Polska, nie Bruksela!"
Polsat News
Manifestacja przed Trybunałem Konstytucyjnym

Przed Trybunałem Konstytucyjnym rozpoczęła się w sobotę manifestacja Klubów Gazety Polskiej "Po stronie Polski!" w obronie polskiej suwerenności. "Tu jest Polska, nie Bruksela!" - skandują manifestanci.

Manifestanci zebrali się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w warszawskiej alei Szucha, na której został zablokowany ruch uliczny.

 

Manifestacja zaczęła się od powitania przedstawicieli Klubów Gazety Polskiej oraz Solidarności. 

 

Jak donosi reporter Polsat News Mateusz Maranowski przed siedzibą Trybunału zebrało się kilkaset osób. "Tu jest Polska, nie Bruksela!" - skandują uczestnicy manifestacji. Wśród haseł pojawiają się także hasła anty-PO, dotyczące m.in. powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki.

 

Antoni Macierewicz: Spotykamy się, żeby wesprzeć Polskę

- Kluby "Gazety Polskiej" mają w swoich celach wpisaną ochronę polskiej niepodległości i tożsamości. Dzisiaj próbuje się tę niepodległość kawałek po kawałku odbierać. I to zupełnie bezprawnymi decyzjami instytucji europejskich. Te instytucje narzucają swoją wolę krajom członkowskim. Łamią przy tym demokratyczny głos społeczeństwa - ocenił wzywając członków Klubów do Warszawy redaktor naczelny Gazety Polskiej Tomasz Sakiewicz, cytowany przez TV Republika.

 

ZOBACZ: Polska przegrała przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną

 

Jak dodał, "kluby chcą się temu zdecydowanie przeciwstawić. Chcą pokazać, że władza, która broni wolności Polski, będzie miała wsparcie. Bo zarówno władza, jak i kluby »Gazety Polskiej« są za ochroną konstytucji".

 

- Spotykamy się po to, żeby wesprzeć Polskę, żeby wzmocnić polski system prawodawczy, który nie może być zależny od jakiejkolwiek zewnętrznej instytucji - tłumaczył zapraszając przed TK Antoni Macierewicz (PiS).

Wniosek premiera do TK

- Manifestacja jest związana z posiedzeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją RP. W praktyce werdykt TK ma rozstrzygnąć, czy prawo UE może stać ponad prawem krajowym - przypomniał w zapowiedzi manifestacji portal stacji.

 

Wniosek do TK złożył premier Mateusz Morawiecki. Trybunał, któremu przewodniczyć będzie prezes TK Julia Przyłębska rozpozna sprawę w pełnym składzie.

 

W lutym 2020 roku odbyła się manifestacja "Obrońmy naszą suwerenność", popierająca decyzję rządu o reformie sądownictwa - przed siedzibą TK zebrało się wówczas ok. 25 tys. osób - przypomniał Sakiewicz.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie