Ryszard Terlecki: w poniedziałek projekt ustawy o podwyżkach dla samorządowców i prezydenta Polski

Polska
Ryszard Terlecki: w poniedziałek projekt ustawy o podwyżkach dla samorządowców i prezydenta Polski
Kancelaria Prezydenta
W projekcie ustawy, zapowiedzianym przez szefa klubu PiS, znalazłby się zapis o podwyżce wynagrodzenia dla prezydenta RP

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a także radni mogą otrzymać podwyżki wynagrodzeń. Stanie się to, jeśli w życie wejdzie odpowiednia ustawa. Złożenie projektu zapowiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W gronie osób, które otrzymałyby wyższe pensje, byłby też prezydent RP oraz jego poprzednicy. Z kolei w piątek ukazało się rozporządzenie o wyższych pensjach np. dla posłów.

W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla polityków. Kilka tysięcy złotych miesięcznie zyskają m.in. ministrowie, wiceministrowie, marszałkowie i posłowie. Takich podwyżek nie było od wielu lat. 

 

- Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane – powiedział Duda w "Gościu Wydarzeń".

 

Dokument, o którym mówił prezydent, ukazał się w piątkowy wieczór w Dzienniku Ustaw. Premier i marszałkowie będą zarabiać ponad 20 tys. zł miesięcznie, a posłowie po 12 tys. zł. O szczegółach przeczytasz tutaj.

Projekt ustawy o następnych podwyżkach

Tymczasem szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział, że w poniedziałek do parlamentu trafi projekt ustawy o kolejnych podwyżkach wynagrodzeń. 

Jak wyjaśnił w sobotę na Twitterze, większe pensje mieliby otrzymywać samorządowcy (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, a także radni), jak i prezydent Polski oraz byłe głowy państwa.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie ws. podwyżek pensji dla polityków

 

Terlecki nie podał, ile miałyby wynieść podwyżki dla tych przedstawicieli władz.

 

Ile zarabiają samorządowcy, prezydent i byłe głowy państwa?

Obecnie górną granicą pensji dla wójta, burmistrza i prezydenta miasta jest 12,5 tys. zł. Wysokość diety dla radnego uzależniona jest od wielkości miasta czy gminy, w której zasiada - to maksymalnie 2684,13 zł.

 

Z kolei prezydent RP otrzymuje co miesiąc około 20,3 tys. zł, a po upływie kadencji - około 10 tys. zł. 

wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie