Podwyżki dla polityków. Sprawdź, ile od sierpnia zarobią posłowie, marszałkowie i ministrowie

Polska
Podwyżki dla polityków. Sprawdź, ile od sierpnia zarobią posłowie, marszałkowie i ministrowie
Flickr/SejmRP
Pensje posłów i senatorów wzrosną od sierpnia o około 6,5 tys. zł brutto miesięcznie

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla polityków. Kilka tysięcy złotych miesięcznie zyskają m.in. ministrowie, marszałkowie i posłowie. Takich podwyżek nie było od wielu lat. Wyliczyliśmy, ile dokładnie zarobią politycy po podwyżkach, które zaczną obowiązywać od sierpnia.

- Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane – powiedział w piątek w "Gościu Wydarzeń" prezydent Andrzej Duda, pytany o rozporządzenie dotyczące podwyżek dla polityków. 

"Pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich 20 lat"

Jak mówił, "nie było właściwie żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało". Zauważył, że "te pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat". Według prezydenta wynagrodzenie było niewspółmiernie niskie w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności, co powodowało odpływ osób z wysokich stanowisk do firm prywatnych. - To była kwestia pewnego urealnienia tych wynagrodzeń – dodał prezydent.

 

ZOBACZ: Prezydent: jestem przeciwnikiem zmuszania ludzi do szczepień

 

Zwrócił uwagę, że wiceministrowie przeprowadzający się z innych stron do Warszawy muszą sami pokryć koszty mieszkania. - To jest sytuacja dramatyczna. Trudno było w ogóle znaleźć kogokolwiek na te stanowiska. U mnie np. w Pałacu Prezydenckim nie mam dzisiaj ani jednego podsekretarza stanu, dlatego, że to wynagrodzenie było tak niskie – powiedział w Polsat News. 

Podwyżki dla polityków. Kto i ile zarobi

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Dwustronicowy dokument zawiera tabele z mnożnikami kwoty bazowej dla poszczególnych stanowisk.

 

Okazuje się, że od sierpnia np. premier, wiceministrowie oraz posłowie będą zarabiać o około 6 tys. zł więcej niż obecnie, a marszałkowie Sejmu i Senatu o 9 tys. zł więcej. 

 

Poniżej miesięczne pensje brutto po podwyżkach na niektórych stanowiskach: 

  • Marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier - wynagrodzenie zasadnicze: 15 532,16 zł; dodatek funkcyjny: 5 010,37 zł;
  • Wicemarszałek Sejmu, wicemarszałek Senatu, wicepremier, prezes NIK - 14 279,57 zł; 4 008,30 zł;
  • Szef Kancelarii Prezydenta, minister, RPO, szef Kancelarii Sejmu, szef Kancelarii Senatu, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prezes IPN, wiceprezes NIK - 14 029,05 zł; 3 757,78 zł;
  • Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, zastępca szefa Kancelarii Sejmu, zastępca szefa Kancelarii Senatu - 13 349,07 zł; 3 578,84 zł;
  • Sekretarz stanu, kierownik Krajowego Biura Wyborczego - 12 597,52 zł; 3 435,69 zł;
  • Podsekretarz stanu (wiceminister) - 12 597,52 zł; 3 435,69 zł;
  • Prezes Narodowego Banku Polskiego - 15 532,16 zł; 5 010,37 zł. 

W związku ze wzrostem płac podsekretarzy stanu więcej zarobią także posłowie i senatorowie, ponieważ pensja parlamentarzystów to 80 proc. wynagrodzenia wiceministra. Tym samym uposażenie posłów i senatorów zwiększy się z 8 016,70 zł do 12 826,57 zł. Wzrośnie także poselska dieta - z 2 505,02 zł do 4008,30 zł. 

 

W sumie pensje posłów i senatorów wzrosną o około 6,5 tys. zł. 

 

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 2021 r. 

 

jo/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie