Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 31 lipca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 31 lipca
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Mamy 153 zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba. Tydzień temu informowano o 122 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W zeszłą sobotę zmarło sześć osób chorych na COVID-19, w tym czworo pacjentów miało choroby współistniejące.

Mamy 153 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirus z województw: małopolskiego (22), śląskiego (19), mazowieckiego (18), dolnośląskiego (13), łódzkiego (13), lubelskiego (9), warmińsko-mazurskiego (8), zachodniopomorskiego (8), kujawsko-pomorskiego (7), podkarpackiego (7), podlaskiego (5), świętokrzyskiego (4), wielkopolskiego (4), opolskiego (3), pomorskiego (3), lubuskiego (2) - przekazał resort zdrowia. 

 

ZOBACZ: Facebook, Netflix i Google wprowadzają obowiązek szczepienia pracowników

 

8 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba. Liczba zakażonych koronawirusem 2 882 939/75 261 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

 

W szpitalach jest 278 chorych z COVID-19, a 36 z nich jest podłączonych do respiratorów – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowane są 6184 łóżka i 601 respiratorów.

 

ZOBACZ: Niemcy i Włochy wzmacniają kontrole. Obowiązkowe certyfikaty przy wejściu do obiektów

 

Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywają 79 tys. 794 osoby. Resort podał, że wyzdrowiało dotąd 2 mln 653 tys. 700 zakażonych.

 

 

Ostatniej doby wykonano ponad 42,8 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 30 tys. testów antygenowych – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

 

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 18 599 532 próbek, pobranych od 18 202 984 osób.

 

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 4 131 273 badania.

 

Dzienna liczba testów antygenowych to 30 105.

 

Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono 2 882 939 przypadków. Zmarło 75 261 osób z COVID-19.

Promocja szczepień

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekonywał Polaków do przyjmowania preparatu przeciw COVID-19. Powiedział, że być może aktualne wskaźniki zakażeń nie robią wrażenia na większości Polaków, ale chciałby zwrócić uwagę na to, jak "często nasza przewaga nad covidem okazała się krucha".

 

- Chciałbym zaapelować raz jeszcze o szczepienia. (…) To, co dzieje się w Europie Zachodniej wskazuje na ryzyko. W Europie Zachodniej - w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji - notuje się po kilkanaście, a nawet dwadzieścia kilka tysięcy przypadków koronawirusa dziennie - mówił.

 

Podkreślił, że "dzisiaj zaszczepienie się jest jedyną i skuteczną metodą walki z koronawirusem". - Jego ofiarami padają w 99 proc. osoby niezaszczepione - dodał.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Kobiety twierdzą, że urosły im piersi po przyjęciu szczepionki Pfizera

 

Zaapelował również do przeciwników szczepień, by nie zaprzestali szerzenia fake newsów i prowadzenia kampanii agresji. 

Nowe programy

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o uruchomieniu dwóch nowych programów zachęcających do szczepień. - Pierwszy program to "Rosnąca odporność". Jest to program dla samorządów. Otóż proszę państwa trzy gminy w każdym powiecie ziemskim, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia otrzymają odpowiednio 1 mln złotych za pierwsze miejsce, pół miliona za drugie i 250 tys. złotych za trzecie miejsce - powiedział Dworczyk.

 

Drugi program dotyczyć będzie powstania objazdowych punktów szczepień.  

 

ZOBACZ: Facebook, Netflix i Google wprowadzają obowiązek szczepienia pracowników

 

- W oparciu o urzędy wojewódzkie zostaną uruchomione takie mobilne punkty, które będą jeździły po tych gminach, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych, gdzie mieszkańcom być może najtrudniej było dotrzeć do punktów szczepień - powiedział szef KPRM.

Prezydent o obowiązkowych szczepieniach 

W programie "Gość Wydarzeń" z prezydentem Andrzejem Dudą o szczepieniach rozmawiał Marcin Fijołek. Głowa państwa podkreślił, że "jest bardzo wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości szczepień".

 

- Wielokrotnie to deklarowałem. Sam się zaszczepiłem, bo uważałem, że taka była konieczność związana także z wykonywaną przeze mnie funkcją czy mi się to podoba czy nie - mówił prezydent. 

grz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie