Koronawirus. Kobiety twierdzą, że urosły im piersi po przyjęciu szczepionki Pfizera

Technologie
Koronawirus. Kobiety twierdzą, że urosły im piersi po przyjęciu szczepionki Pfizera
LUIS ROBAYO/AFP/EAST NEWS
Kobiety piszą w internecie, że piersi i węzły chłonne "spuchły" po otrzymaniu szczepienia

Kobiety uważają, że ich piersi "powiększyły się" po przyjęciu preparatu Pfizera. Lekarze w Stanach Zjednoczonych i Australii zauważyli znaczny przyrost nowo zaszczepionych kobiet, które umawiają się na badania mammograficzne. Eksperci wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje.

Najczęściej niepożądanym działaniem szczepionek przeciwko COVID-19 jest ból w miejscu wstrzyknięcia, bóle głowy, zmęczenie lub objawy grypopodobne. Wiele kobiet po szczepieniu zauważyło jednak również inne efekty uboczne. Te, które zaszczepiły się preparatem Pfizera, zaczęły zgłaszać nieoczekiwane zmiany-twierdzą, że ich piersi się powiększyły.

 

ZOBACZ: Badanie: szczepionka Pfizera nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego u osób powyżej 75 lat

 

Kobiety piszą w internecie, że piersi i węzły chłonne "spuchły" po otrzymaniu preparatu. "Pfizer naprawdę sprawił, że moje piersi urosły" - napisała jedna z nich na Twitterze.

 

"Pfizer boob job"

Lekarze zgłaszają do departamentu zdrowia wzrost nowo zaszczepionych kobiet umawiających się na badania mammograficzne. Efekt ten został nazwany "Pfizer boob job" (Operacją piersi Pfizera).

 

Według Australijskiego Departamentu Zdrowia zapalenie węzłów chłonnych jest rzadszym skutkiem ubocznym szczepień. Z kolei dr Laura Esserman, dyrektor Centrum Opieki Piersiowej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, powiedziała, że ​​kobiety mylą obrzęk węzłów chłonnych po szczepieniu z tym, jakie obserwowane są przy objawach nowotworu.

 

"Na początku myślałam, że to żart, ale już tak nie uważam" - skomentowała "efekt Pfizera" użytkowniczka Twittera.

 

- Jestem pewna, że dotknie to setki tysięcy kobiet - powiedziała dr Esserman w rozmowie z ABC7 Chicago.

 

 

Co powoduje obrzęk?

"Kiedy ludzie otrzymują szczepionki w ramię, normalne jest, że węzły chłonne pod pachą po tej stronie ciała są aktywowane i puchną. To twoje ciało przygotowuje ochronną odpowiedź immunologiczną" - donosi The Conversation - portal publikujący komentarze naukowców.

 

Według Royal Australian and New Zealand College of Radiologists ten rodzaj obrzęku nie był zgłaszany w przypadku podania preparatu AstraZeneca. Z kolei w USA zaobserwowano obrzęki po szczepionce Moderny, która jest obecnie zatwierdzana do stosowania w Australii przez Therapeutic Goods Administration.

 

ZOBACZ: Badanie: chemikalia w kosmetykach zwiększają ryzyko rozwoju raka piersi

 

Badanie opublikowane przez Towarzystwo Radiologiczne Ameryki Północnej niedawno wykazało, że limfadenopatia (powiększone węzły chłonne) wywołana szczepionką była ważnym efektem ubocznym, o którym powinni wiedzieć lekarze, pacjenci i badacze raka, ponieważ może to skutkować fałszywą diagnozą nowotworu.

 

Chociaż do końca nie wiadomo, ile czasu zajmuje ustąpienie obrzęku węzłów chłonnych, eksperci podkreślają, że jest to efekt "tymczasowy".

aml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie