Niemcy i Włochy wzmacniają kontrole. Obowiązkowe certyfikaty przy wejściu do obiektów

Świat
Niemcy i Włochy wzmacniają kontrole. Obowiązkowe certyfikaty przy wejściu do obiektów
PAP/EPA/Redazione Telenews

Od 1 sierpnia wszystkie osoby wjeżdżające do Niemiec są zobowiązane do posiadania dowodu szczepienia, nabytej odporności lub testu na obecność koronawirusa z negatywnym wynikiem - poinformowała w piątek zastępczyni rzeczniczka rządu w Berlinie Ulrike Demmer. Natomiast Włochy wzmacniają kontrole w związku z okazywaniem przepustki COVID-19. do wielu miejsc publicznych i na masowe imprezy.

Rząd RFN przyjął "rozporządzenie przedstawione przez federalne ministerstwo zdrowia", by ograniczyć falę zakażeń - oznajmiła rzeczniczka.

 

Od niedzieli wszystkie osoby powyżej dwunastego roku życia, przyjeżdżające do Niemiec dowolnym środkiem transportu, muszą przedstawić dowód szczepienia, wyzdrowienia lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Taki wymóg istnieje już w odniesieniu do wszystkich pasażerów linii lotniczych.

 

ZOBACZ: Leverkusen po wybuchu. Zamknięte place zabaw, skażone owoce. Nieznany skład chemiczny pyłu

 

W przypadku wjazdu z obszaru zagrożonego koronawirusem, osoby zaszczepione i wyleczone muszą również przedstawić dowód wykonania testu.

 

Ponadto, będą tylko dwie zamiast trzech kategorii klasyfikacji obszarów na świecie o wyższym ryzyku infekcji: obszary wysokiego ryzyka oraz te, na których występują nowe, budzące obawy warianty koronawirusa. O zaklasyfikowaniu regionu do obszaru wysokiego ryzyka wspólnie decydują resorty zdrowia i spraw wewnętrznych oraz MSZ.

 

Osoby wjeżdżające do Niemiec z obszaru wysokiego ryzyka lub obszaru występowania nowych wariantów koronawirusa muszą podać na portalu internetowym rządu swoje dane osobowe i miejsce zamieszkania na czas niezbędnej kwarantanny wjazdowej.

Włochy: obowiązek okazywania certyfikatu COVID-19

Szefowa MSW Włoch Luciana Lamorgese zapowiedziała w piątek wzmocnienie kontroli w związku z wejściem w życie 6 sierpnia obowiązku okazywania przepustki COVID-19 przy wejściu do wielu miejsc publicznych i na masowe imprezy. Zwiększone zostaną też kontrole na lotniskach.

 

Na mocy rozporządzenia rządu Mario Draghiego tzw. Green Pass będzie wymagany przy wstępie do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do placówek kultury, na basen, do siłowni, na imprezy sportowe i targowe oraz zjazdy.

 

ZOBACZ: Włochy. Trwa walka z plagą sprzedaży fałszywych przepustek COVID-19

 

"Kontrole były zawsze i teraz także będą wdrażane" - oświadczyła minister Lamorgese. Poinformowała, że podczas narady z przedstawicielami resortów zdrowia i obrony dyskutowano o organizacji "bardziej skrupulatnych kontroli przepustek Covid-19, zwłaszcza na lotniskach".

 

Kontrole te, jak dodała szefowa MSW, będą wzmocnione w związku z przypadkami zakażenia wykrytymi u osób przybywających do Włoch z zagranicy.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie