Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 30 lipca

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane Ministerstwa Zdrowia, 30 lipca
Polsat News

Odnotowano 153 zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby. Tydzień temu informowano o 108 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. W zeszły piątek zmarły cztery kolejne osoby chore na COVID-19, w tym dwóch pacjentów miało choroby współistniejące.

Stwierdzono 153 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (23), lubelskiego (20), śląskiego (19), mazowieckiego (16), pomorskiego (14), podkarpackiego (8), dolnośląskiego (7), podlaskiego (6), wielkopolskiego (6), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), łódzkiego (4), lubuskiego (3), świętokrzyskiego (2), opolskiego (1). 10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

 

Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.

 

Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii wynosi 2 882 786 osób. Zmarło do tej pory 75 259 osób. Wyzdrowiało w sumie 2 653 608 osób.

 

Hospitalizowanych jest 295 chorych z COVID-19, a 38 z nich jest podłączonych do respiratorów - poinformował resort zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6184 łóżka i 601 respiratorów. Kwarantannie poddane są 79 433 osoby. 

Wariant Delta coraz groźniejszy

Na Śląsku wariant Delta koronawirusa wypiera wariant Alfa. Próbki pobrane w czerwcu i lipcu od mieszkańców woj. śląskiego zakażonych koronawirusem wskazały, że w tej populacji dominuje wariant Delta - zwany też indyjskim - wykazali naukowcy zajmujący się sekwencjonowaniem tego patogenu w ramach projektu badawczego.

 

Realizują go wspólnie od końca lutego Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

 

ZOBACZ: Śląsk. Wariant koronawirusa Delta wypiera wariant Alfa

 

Aby zobaczyć, jak zmienia się dynamika zakażeń w woj. śląskim wariantami uznanymi za tzw. warianty alarmowe, naukowcy Gyncentrum przebadali 17 próbek pobranych od pacjentów w czerwcu i lipcu tego roku. Okazało się, że jedyne występujące w nich mutacje to Alfa i Delta - oba należące do wariantów alarmowych. Badania wykazały, że odpowiedzialny za trzecią falę zakażeń w Polsce wariant Alfa został wyparty przez jeszcze bardziej zakaźną mutację Delta. O ile ten pierwszy dominował jeszcze w czerwcu, w lipcu był już nieobecny.

 

- Na 10 pochodzących z lipca próbek, wszystkie zawierały wariant Delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia, już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o innych. Najmłodsza osoba, u której wykryliśmy wariant Delta, to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze zostać zaszczepione – powiedziała w czwartek zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec.

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie